Mam pytanie, jak poradzić sobie - a dokładniej mówiąc - jak pomóc bliskiej osobie przełamać lęk prze

16 odpowiedzi
Mam pytanie, jak poradzić sobie - a dokładniej mówiąc - jak pomóc bliskiej osobie przełamać lęk przed klaustrofobią?

Mama (65 lat) musi mieć wykonane badanie - rezonans magnetyczny kręgosłupa i bardzo się obawia tego badania.Od zawsze cierpiała na silną klaustrofobię - lęk przed zamkniętymi przestrzeniami typu ciasna winda, piwnica, czy właśnie rezonans. Jak mamę do tego przekonać?
Współczuję bo sytuacja jest emocjonalnie trudna i dla Mamy i dla Pani. Niestety nie ma Pani możliwości przekonania Mamy bo lęku nie da się zredukować tłumaczeniem, jest inna jakością psychiczną niż procesy poznawcze do których należy wyjaśnianie . Redukcja takiego lęku wymaga kompetentnej pomocy psychoterapeutycznej i niestety zazwyczaj nie wystarcza jedno czy dwa spotkania. Zapraszam na wizytę.
Lucyna Golińska

Witam
W przypadku każdego rodzaju fobii podstawową technika pracy jest stopniowa desensytyzacja czyli powolne oswajanie osoby ze źródłem lęku. Trzeba wspólnie z osoba doświadczającą lęku stworzyć listę bodźców lękowych i uszeregować je od najmniej lękotwórczego do najbardziej stresującego. Kolejny etap to opanowanie technik relaksacyjnych. Etap trzeci to łączenie technik relaksacyjnych z bodźcami lękowymi.
Joanna Frąckowiak
Drogą mailową trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie.
Trudność w tym przypadku polega na "sprzeczności" interesów - leczenie klaustrofobii wymaga dłuższego czasu, natomiast badanie trzeba wykonać zdecydowanie szybciej. Jednak nie każdy lęk, jest jednoznaczny z fobią. Może tak jest i w tym przypadku. Wtedy rozmowa ze specjalistą lub inną osobą znaczącą ( lekarz rodzinny, radiolog ) może znacznie zmniejszyć poziom lęku przed badaniem.
Pozdrawiam
Witam. Myślę, że ze względu na wiek mamy może być poważny problem ze zmianą przekonań, które są tak silnie zakorzenione. Należy pamiętać, że wybiórcze fobie i lęki są ze swojej definicji trudne do wyeliminowania. Najprostsze rozwiązanie, które bym sugerował to użycie odpowiedniego leku uspokajającego, oczywiście po konsultacji z lekarzem rodzinnym oraz neurologiem zlecającym rezonans, tak aby leki nie stanowiły zagrożenia dla życia lub zdrowia mamy oraz nie wpływały na wynik badania.
Pozdrawiam Patryk Kowalik
Dzień dobry. Polecam mamie skorzystać z konsultacji z psychologiem, najlepiej w nurcie poznawczo - behawioralnym, skoro fobia jest silna może nie obyć się bez profesjonalnej pomocy. Z książek samopomocowych polecam "Umysł ponad nastrojem" (Padesky). Pozdrawiam serdecznie!
Czy Pani mama miała zdiagnozowaną klaustrofobię u specjalisty czy to jedynie Państwa przypuszczenia? Jeżeli mama posiada diagnozę to myślę, że warto zwrócić się o pomoc/konsultacje terapeutyczną do terapeuty behawioralno-poznawczego. Samo przekonywanie, używając nawet obiektywnie racjonalnych argumentów niestety w przypadku klaustrofobii nie pomoże. Tutaj sprawdzić się może oddziaływanie terapeutyczne. Pozdrawiam serdecznie
Terapia , może zająć dużo czasu a obawiam się, że nie możecie mieć czasu, rozwiązaniem może być rezonans w narkozie. Wiem , że nie jest to idealne rozwiązanie i wymaga konsultacji z lekarzami. Natomiast jeżeli, jednak zdecydujecie się na terapię to zapraszam i służę pomocą.
Lęk nie poddaje się takim oddziaływaniom jak przekonywanie. W przypadku klaustrofobii najskuteczniejsza jest terapia poznawczo-behawioralna, warto poszukać terapeuty pracującego w tym właśnie podejściu psychoterapeutycznym. Niestety w tym wieku takie mechanizmy są już mocno utrwalone, więc bardzo trudno podlegają oddziaływaniom psychoterapeutycznym. Jest to , jak się domyślam, badanie konieczne, a może ono być dla Mamy mocno dyskomfortowe, to warto dodatkowo skorzystać również z konsultacji psychiatrycznej, lekarz będzie mógł przepisać leki, które obniżą poziom lęku. Pozdrawiam Agnieszka Schab
Dzień dobry, najskuteczniejszą metodą postępowania jest stopniowe oswajanie mamy z sytuacją badania. Mama może wcześniej obejrzeć salę, dowiedzieć się kto z personelu będzie przy badaniu, omówić możliwość podania leków uspokajających, wreszcie bliska jej osoba może jej towarzyszyć w czasie badania. Lęk klaustrofobiczny często towarzyszy takiemu badaniu, wykwalifikowany personel powinien być przeszkolony z zakresu umiejętności budowania atmosfery bezpieczeństwa i zaufania. W niektórych ośrodkach są urządzenia z tzw. komorą otwartą, proszę skonsultować z lekarzem mamy, czy rezonans kręgosłupa może być wykonany w takim urządzeniu. W komorach zamkniętych pacjentom pomaga lusterko, w którym odbija się sala. Najważniejsze jest by mama wiedziała krok po kroku jak wygląda badanie oraz jak je przerwać gdyby nastąpił atak lęku. Pozdrawiam serdecznie. Katarzyna Zalewska
Zależnie od nasilenia, uciążliwości objawów lękowych psycholog może zaproponować różne formy pomocy. Doraźne, objawowe - skuteczne np. w przypadku jednorazowego badania MR (mała częstotliwość ekspozycji bodźców wywołujących lęk) lub bazujące na pracy z przyczynami, źródłem reakcji lękowych. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszam do kontaktu z naszym gabinetem. Pozdrawiam.

Maciej Krzymowski - psycholog, seksuolog, diagnosta.
Witam Pana/Panią
jeśli jest to faktycznie klaustrofobia mama powinna poddać się terapii behawioralno-poznawczej powinno pomóc. Natomiast unikanie sytuacji, w których pacjent czuje lęk powoduje zwiększenie jego poziomu. Obawiam się, że trudno będzie mamę zachęcić jeśli czuje lęk bez pomocy specjalisty. Lęk nie poddaje się żadnej logicznej argumentacji.
Mama wymaga pomocy terapeutycznej
Pozdrawiam serdecznie
Zachęcam do konsultacji z terapeutą poznawczo-behawioralnym. Techniki terapii poz.-beh. są obecnie najskuteczniejszymi technikami pracy z lękiem. Czasem wystarczy kilka spotkań by obniżyć jego poziom na tyle by badanie (rezonans) mogło się odbyć bez niepotrzebnych dolegliwości z ciała prowadzących do tzw. paniki. Nie polecam działań na własną rękę gdyż mogą one zrazić mamę jeszcze bardziej do zamkniętych pomieszczeń, utrwalić lęk i zdemotywować do pracy nad pozbyciem się lęku. Zachęcam do przekazania mamie informacji, że osób z takim problemem jaki ma ona jest bardzo wiele (większość moich pacjentów spotyka się ze mną z powodu zaburzeń lękowych). Lęk jest zupełnie naturalną emocją jednak gdy czujemy, że tracimy nad nim kontrolę, ogranicza nas, warto udać się do specjalisty, przy pomocy którego to my pokierujemy naszym lękiem a nie lęk nami. Przezwyciężenie lęku można porównać do nauki jazdy konno - obecnie lęk prowadzi mamę tam gdzie on chce (domyślam się, że do ucieczki bądź rezygnacji czy paniki). Podczas terapii mama nauczy się okiełznać swój lęk i poprowadzić swoje życie tak jak ona chce - nie jak chce lęk. Wymagać to będzie po prostu systematycznej pracy. Najważniejsza jest tu motywacja mamy, czyli szczera chęć pozbycia się klaustrofobii.
O terapię poznawczo-behawioralną można pytać w najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych lub w gabinetach prywatnych.
Życzę powodzenia!
Witam,
jeżeli mama ma klaustrofobię to zalecanym sposobem leczenia jest psychoterapia. Zachęcam do spotkania z psychologiem. Jednak terapia wymaga czasu i w przypadku konieczności wykonania rezonansu szybko myślę, że należy porozmawiać z lekarzem psychiatrą i neurologiem, czy w Pani mamy przypadku można podać leki obniżające lęk by wykonać to badania? Nie wiem jaka jest przyczyna wykonania rezonansu, na co choruje Pani mama. Czasem podanie leków może zniekształcać obraz badania. Dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem. Jednak pomoc długofalowa dla osób cierpiących na klaustrofobię, aby rezultaty były trwałe polega na poddaniu się psychoterapii.
Pozdrawiam Justyna Pojawa - Sidorowicz
Witam serdecznie,

W przypadku fobii najskuteczniejsza forma terapi jest poznawczo behawioralna. Pozwala ona w sposob bezpieczny obnizac poziom leku/strachu.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
sugeruję terapie poznawczo-behawioralną,
pozdrawiam,