Mam pytanie dotyczące mojego Taty (lat 65), u którego w lutym tego roku pojawiła się

1 odpowiedzi
Mam pytanie dotyczące mojego Taty (lat 65), u którego w lutym tego roku pojawiła się spastyczność kończyn dolnych. Najpierw problem dotyczył tylko prawej nogi. Po dwóch miesiącach obydwie kończyny stały się niesprawne. Prawie dwumiesięczna kwarantanna z powodu pandemii utrudniła nam dostęp do specjalistycznych gabinetów ponieważ dwa razy odmówiono przyjęcia na szpitalny oddział neurologiczny, na który Tata miał skierowanie. Zatem wszystkie badania robiliśmy na własną rękę, tj.

- Rezonans magnetyczny całego kręgosłupa oraz czaszki, który wykazał stenozę w odcinku szyjnym oraz dyskopatię w odcinku lędźwiowym i piersiowym. Mózgowie bez odchyleń od normy.
- Badanie EMG i ENG wykazało prawidłowe przewodnictwo w badanych nerwach oraz neurogenne uszkodzenie wszystkich badanych mięśni (aktywne odnerwienie oraz cechy reinerwacji). Całość obrazu elektrofizjologicznego wskazuje na uszkodzenie obwodowego neuronu ruchowego.
- Test Western Blot IgG i IgM negatywny (IgG p19 graniczny (+) oraz IgG p41 wysoko ponad normę.
- Badanie Dopplera tętnic dolnych w granicach normy.

Badania neurologiczne wykazały brak objawów ubytkowych. Nie ma zaburzeń czucia. Pojawił się stopotrząs. Chód jest coraz bardziej utrudniony, możliwy tylko przy użyciu dwóch kul łokciowych. Ostatnio doszły dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej oraz drętwienie/mrowienie stóp. Tata obecnie przebywa na oddziale rehabilitacyjnym poddany od 3 tygodni elektrostymulacji i fizjoterapii. Niestety po tym czasie nie zauważa żadnej poprawy.

Zaznaczam, że od 23 lat Tata leczy cukrzycę typu 2. Hemoglobina glikowana lekko ponad normę. Jest również po operacji urologicznej (maj 2019), podczas której podane zostało znieczulenie dordzeniowe. Długo po zabiegu (około roku) skarżył się na prądy biegnące wzdłuż pleców aż do pięt przy pochylaniu głowy do przodu. Dodatkowo 4 lata temu Tata został ukąszony przez kleszcza. Po dwóch tygodniach od tego zdarzenia pojawiła się wysoka temperatura 39 st, bóle mięśni i złe samopoczucie. Lekarz rodzinny zlecił antybiotyk, który był stosowany tylko przez dwa tygodnie. Około miesiąca po ukąszeniu wykonano test Elisa, który okazał się negatywny.

Bardzo proszę o pomoc!
Minęło osiem miesięcy i niestety do tej pory nie udało się postawić diagnozy.

Dziękuję za wszelkie wskazówki.
Proszę skierować się do neurologa, który zajmuje się chorobami nerwowo-mięśniowymi a szczególnie chorobami z kręgu SLA.