Mam pytanie czy można usuwać znamiona skóra ,,pieprzyki" z twarzy ( z celów estetycznych) laserem Co

9 odpowiedzi
Mam pytanie czy można usuwać znamiona skóra ,,pieprzyki" z twarzy ( z celów estetycznych) laserem Co2?
Witam,
Kazde usuniecie znamion barwnikowych powinno byc poprzedzone wykonaniem badania dermoskopowego. Nie zalecam laserowego usuwania znamion gdyz nie ma mozliwosci weryfikacji histopatologicznej usunietej zmiany. W razie odrostu znamienia wiekszosc wyglada tak nietypowo,ze i tak wymagaja usuniecia chirurgicznego.
pozdrawiam

Witam! Tak ,ale każda zmiana musi być zbadana mikroskopemskórnym ( tzw. dermatoskopia). Po badaniu decydujemy jaką metodą usuwamy. Pozdrawiam i zapraszam.
Kwalifikacja do leczenia znamion tzw pieprzyków powinna być podjęta po uprzednim badaniu dermatoskopowym. Proponuję udać się na takie badanie. Zapraszam
Dzień dobry, najlepszą metodą usuwania znamion barwnikowych jest usunięcie chirurgiczne dodatkowo badanie histopatologiczne, pozdrawiam
znamiona barwinkowe nie usuwamy laserem , czy co znamie barwnikowe?musi ocenić lekarz
Dzień dobry,
Nie wszystkie znamiona można usunąć laserem, najpierw należy wykonać badanie dermoskopowe i dopiero można zakwalifikować do usunięcia.
Marcin Zakrzewski
Usuwanie znamion laserowo nie jest wskazane z uwagi na niszczenie materiału do badania histopatologicznego. Można oczywiście użyć lasera jako skalpela i pozostawić wycięty materiał do badania ale blizna wtedy nie będzie mniejsza niż przy zabiegu chirurgicznym. Usunięcie znamienia bez jego zbadania może być niebezpieczne z uwagi na możliwość wycięcia w ten sposób zmiany nowotworowej, bez wiedzy o tym, a co za tym idzie, pozbawieniem się możliwości dalszego leczenia. Rak skóry jest niezwykle groźną chorobą i wszelkie znamiona należy obserwować, a każde podejrzane zbadać u dermatologa dermatoskopowo a jeszcze lepiej wideodermatoskopowo. Z ewentualną blizną po zabiegu chirurgicznym można sobie poradzić, redukując ją laserem frakcyjnym. Nie zalecam więc usuwania laserowego "pieprzyków" Proszę się nie dziwić więc gdyby lekarz w obawie o zdrowie i życie pacjenta nie chciał podjąć się takiego zabiegu.
Dzień dobry,
Trzeba wykonać badanie dermatoskopowe dalsze postępowanie zależy od tego, jakiego rodzaju jest to zmiana.
Określenie "pieprzyk" jest określeniem potocznym i nie precyzuje rodzaju zmiany.
Znamiona barwnikowe powinny być usuwane w całości tak, aby można było wykonać badanie histopatologiczne.
Można usunąć skalpelem lub użyć lasera zamiast skalpela. W obu przypadkach pozostanie podobna blizna. Pozostałą bliznę można likwidować laserem frakcyjnym.
Pozdrawiam
Marek Laskowski
Dzień dobry. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju jest to zmiana. Przed decyzja o usunięciu, każdorazowo powinno być wykonanie dermatoskopowe. Pozdrawiam.