Mam pytanie ale zacznijmy od poczatku. 27.07.2017 roku przy podnoszeniu w pracy wykladziny poczulem

1 odpowiedzi
Mam pytanie ale zacznijmy od poczatku.
27.07.2017 roku przy podnoszeniu w pracy wykladziny poczulem ucisk oraz bol w kregoslupie na odcinku ledzwiowym ktory byl tak silny ze nie moglem sie ruszac po przewiezieniu do szpitala zostalem skierowany na tomografie komputerową oto wynik badania:
"Splycona lordoza ledzwiowa
Zwyrodnienie wyostrzenia krawedzi trzonow kregow l.
Struktura kostna niezmieniona .
Na poziomieod th12 do l2 krazki miedzykregowe prawidlowe.
Na poziomie l2-l3,l3-l4 niewielkie odwodowe wypuklenia krazkow miedzykregowych na tle rozluznienia pierscieni wloknistych bez cech ucisku struktury nerwowych.
Na poziomie l4-l5 obwodowe wypuklenia krazka miedzykregowego o typie bulging ze splaszczeniem worka oponowego i zmiejszeniem wymiaru ap do kannalu kregowego do 14mm cechy wzglednej stenozy.
Wypuklony krazek przeweza tez dolne odcinki kanalow korzeniowych jednak bez ewidentnych cech ucisku korzeni nerwow w ich obrebie.
Na poziomie l5-s1 krazek miedzykregowy jest obnizony, tworzy obwodowe wypuklenie i dodatkowo szerokopodstawna tylno-centralna prawoboczna protuluzje,wypuklajac sie dokanalowo na glebokosc do 6mm.
Zmianom w obrebie krazka towarzysza zwyrodnieniowe wyostrzenia i osteofity na tylnej powierzchni trzonu l5.
Opisywane zmiany przylegaja do worka oponowego i korzeni nerwow rdzeniowych s1, po stronie prawej z mozliwym uciskiem.
Kanaly korzeniowe. Obustronnie przewezone, bez ewidentnych cech ucisku korzeni nerwow l5 w ich obrebie.
Kanal krzyzowy bez widocznej patologi.
Wnioski:
Zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne o najwiekszym nasileniu na poziomie l5-s1"
Od tamtej pory polamalo mnie tak 2 razy bol uniemozliwia mi chodzenie i utrzymuje sie okolo 3-5dni z tad moje pytanie co powienienemm zrobic zeby zapobiec takim przypadka
Ergonomia wysiłku fizycznego oraz fizjoterapia.
W przypadku braku poprawy - konsultacja spondyloortopedy lub neurochirurga.