Mam problem z zębem, a może "zębami" tu lepiej pasuje. Otóż jakiś rok temu zabrałam się za leczenie

3 odpowiedzi
Mam problem z zębem, a może "zębami" tu lepiej pasuje. Otóż jakiś rok temu zabrałam się za leczenie mojego uzębienia- prywatnie (nie mam zaufania do stomatologów na NFZ). Ok fajnie, coś do leczenia na górze po prawej stronie, więc leczymy sobie najpierw 5 i 6 (któraś z nich niemiłosiernie bolała, a ja nie umiałam do końca stwierdzić która, a że były obydwie do roboty no to poszło). W 5 jednak próchnica była większa.Następnie przechodzimy na dół- również piąteczka do roboty. Wyczyszczone- plomba wstawiona, gra gitara.
No i się zaczęło- górna szóstka (tak mi się wtedy wydawało) mimo leczenia nadal boli. Wizyta- wkładamy jakieś lekarstwo, które ma się wyzbyć z niej nadwrażliwości. Po 1 dniu lekarstwo się odrywa kawałkiem- znowu boli, trzeba jechac włozyć i tym razem utwardzić aby się trzymało. Jest ok nawet znośnie- po jakichś 2 tygodniach przestaje boleć- czyszczenie i znowu plomba. Historia zatacza kolo- po jakichś 2 tygodniach ból wraca, ale jest ciężki do zlokalizowania- nie wiem czy to 5,6 czy 7.
Zmieniam dentystę, bo ten nie widzi nic do roboty. Sugeruje w międzyczasie zrobienie pantomogramu, a tam widać, że po tej stronie mam ósemkę do dłutowania, wbijającą się dosłownie w 7. Ok, wyrywam, ale te pozostałe nadal bolą. Nowy dentysta twierdzi, że rozwierci ponownie 5 i 6, ale myśli że bardziej 5 będzie coś miała do roboty- rozwierca i nie widać tam nic szczególnego. Na rtg 5 i 6 również nic- znowu plomby włożone i oczywiście boli dalej. I tak boli mnie to już ponad rok z przerwami- najczęściej po kilka dni z rzędu.
Spróbuję opisac ten ból- pojawia się zazwyczaj po myciu zębów, bądź jedzeniu, ale nie tylko, czasem boli sam z siebie. Raz boli przez 15 minut, teraz to juz potrafi naparzać z małymi przerwami nawet i caly dzień. 5 i 6 reagują na przykładanie tego zimnego wacika z jakimś specyfikiem, ale 5 zdecydowanie mocniej. Mój dentysta rozkłada ręce. Mówi, ze jest to zapewne zapalenie miazgi, ale nie wiadomo w którym zębie. Bardziej obstawia górną 5, bo w 6 nie było tak głębokiej próchnicy. Od czasu do czasu pobolewa mnie również 6 na dole, gdzie jest duże- już dosc stare wypełnienie i dentysta twierdzi, że tam tez mogło sie wydarzyć.
Co ja mogę zrobić? Zacząć od górnej 5 i przeleczyć kanałowo, po kolei wszystkie te zęby? Jest jakieś inne rozwiązanie? Strasznie się męczę :( Dodatkowo- jestem w tym momencie W 5 MIESIĄCU CIĄŻY, więc zrobienie rtg, czy nowego pantomogramu odpada. Proszę o podpowiedz, bo powoli zaczynam wariować! :(
Witam.
W sytuacjach kiedy nie wiadomo dokładnie który ząb jest przyczyna bólu wykonuje jeszcze test elektryczny żywotności miazgi z wykorzystaniem prądów Faradaya. Określa on stan pobudliwości miazgi zęba i z duża dokładnością można stwierdzić czy ząb jest zdrowy, martwy, w stanie zapalnym czy obumiera. Można ten test wykonywać u kobiet w ciąży.
Pozdrawiam.

Witam. Proponuję zacząć książki pisać. Bo sądząc po długości Pani opisu, to już nowela. Pozdrawiam
moim skromnym zdaniem jest to typowa nadwrażliwść po leczeniu zachowawczym. Potwierdza to wywiad i reakcja po zabiegu. Natmiast długotrwały taki stan może doprowadzić do leczenia kanałowego.RTG tu nic nie pomoże. Moim zdaniem należy znosić nadwrażliwość np. poprzez impregnację 50% chlorkiem cynku i strącać go odpowiednim strącalnikiem. Są też pasty do mycia zębów z dodatkową zawartością cynku