Mam problem z poczuciem własnej wartości. Każde działanie, jakiego się podejmuje, mimo początkowego

4 odpowiedzi
Mam problem z poczuciem własnej wartości. Każde działanie, jakiego się podejmuje, mimo początkowego entuzjazmu, odkładam z myślą, że tak ciekawe projekty/wydarzenia nie są dla mnie i na pewno nie zrealizuje ich w odpowiedni sposób. Nawet, jeśli przygotuję się i poświęcę temu dużo czasu, nie podejmuje działania.
Tracę na tym bardzo dużo - zdaję sobie sprawę, że wpadłam w błędne koło, ale nie mam pojęcia, jak mogę z niego wyjść.
Całość przybliża mnie do depresji (choć bardzo możliwe, że już występuje), braku poczucia sił na proste czynności i jakiegokolwiek sensu.

Proszę o wskazówki, materiały lub tytuły, z jakimi mogę się zapoznać, aby odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości.
Aby na nowo zacząć żyć.
Dzień dobry. Pani pytanie przywołuje myśl, że ma Pani potrzebę poradzenia sobie z trudnościami sama. Książki motywacyjne mogą pomóc. Warto jednak rozważyć podjęcie psychoterapii, gdyż problem, który Pani opisuje wydaje się bardziej złożony. Pozdrawiam.

Proszę napisać więcej o sobie i znaleźć kontakt ze mną np. poprzez mój Ośrodek Psychologiczno Psychiatryczny. Jednak już teraz wydaje się, że psychoterapia będzie niezbędna. Andrzej Augustynek
Dzień dobry,

w mojej praktyce psychoterapeutycznej zdarza mi się spotykać osoby, które doświadczają podobnych do Pani problemów. Nierzadko ludzie ci przeczytali książki w stylu: "Obudź w sobie olbrzyma" itp. Lektura ta - wbrew obietnicom autorów - zamiast pomóc, jeszcze pogarszała stan moich Klientów. Stała się podstawą do obwiniania siebie - na zasadzie: "skoro napisano, że chcieć to móc, a ja nie mogę, to znaczy, że sam jestem sobie winien". Do niskiego poczucia własnej wartości dochodzi wówczas kolejny problem, tj. poczucie winy ("inni potrafią się zmotywować, a ja nie", "inni sobie radzą, a ja nie" itd.).

Zanim więc sięgnie Pani (ewentualnie) do tego rodzaju poradników proponuję - podobnie jak moi Koledzy, którzy wypowiedzieli się powyżej - by umówiła się Pani na konsultację z przyjmującym w Pani okolicy doświadczonym psychoterapeutą. Jestem przekonana, że ten może pomóc Pani uporać się z przeżywanymi problemami.

Powodzenia, pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Hulewska
Samo czytanie artykułów niestety nie pomoże, gdyż często jesteśmy nie świadomi procesów zachodzących w naszym umyśle. Pomocna dla Pani byłaby psychoterapia na której miałaby Pani szanse przyjrzeć się tym trudnością i je zrozumieć. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk