Mam problem z mamą, która choruje na zaburzenia nerwicowe. Chcemy z siostrą,by poszła na wizytę do innego specjalisty, ale ona uważa, że nie ma takiej potrzeby. Leczy się na NFZ, ale widzimy, ze to leczenie nie odnosi żadnego skutku, a wręcz jest z nią coraz gorzej. Jak ją namówić? My nie wiemy już, co robić.
mgr Tatiana Hajduk
mgr Tatiana Hajduk
Dietetyk, Diagnostyk, Specjalista medycyny naturalnej
Poznań
Osoby chorujące na zaburzenia nerwicowy potrzebują szczególnej troski, więc proponuję zarezerwować wizytę u wybranego lekarza w ramach prezentu dla mamy. Myślę że taka forma zostanie zaakceptowana.

mgr Joanna Francik
mgr Joanna Francik
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Niestety żadna psychoterapia nie będzie miała skutków bez chęci pracy przez pacjenta. Nie wiem czy mama na NFZ leczy się endokrynologicznie czy terapeutycznie?
W związku z powyższym warto z nią porozmawiać językiem korzyści jakie może uzyskać po pracy z psychoterapeutą. Nie wiem jakie mama ma dokładnie objawy nerwicy, z pewnością psychoterapia może mieć wpływ na zmniejszenie objawów somatycznych, zmniejszenie napięcia, większy spokój, itp.
Niedoczynność tarczycy bardzo mocno wpływa na zaostrzenie takich objawów, ale jeśli zarówno będzie się leczyć u endokrynologa jak również u dobrego psychoterapeuty, jej objawy powinny się zmniejszyć a samopoczucie poprawić.
Może jednak być, że mamie nie zależy na poprawie stanu zdrowia, bo ma z tego powodu wtórne korzyści, wówczas żadne zachęty nie pomogą. Pacjent musi sam chcieć zmiany i poprawy swojego stanu.
Pozdrawiam i życzę owocnej rozmowy z mamą,
Joanna Francik

 Ewa Gonia
Ewa Gonia
Dietetyk
Tychy
Dzień dobry, warto nie ustępować i dużo rozmawiać z mamą. Powinna mieć poczucie, że Wasze zainteresowanie wynika z troski i miłości. Zdecydowanie przy istniejącej chorobie tarczycy konieczne jest wykonanie badań krwi w tym parametrów tarczycy, zmierzenie poziomu wit. D, B12, selenu i cynku. Niestety częśc z tych badań jest płatna, ale również konieczna Może postanówcie, że wszystkie trzy zrobicie badania (mamie rozszerzone) i może wtedy będzie łatwiej.

Specjaliści w zakresie leczenia: niedoczynność tarczycy

Dorota Dębogórska

Dorota Dębogórska

Dietetyk

Lubin

Renata Zomerska

Renata Zomerska

Dietetyk, Specjalista medycyny naturalnej

Wrocław

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Anna Malinowska

Anna Malinowska

Lekarz rodzinny, Pediatra, Internista

Warszawa

Wojciech Pawłowski

Wojciech Pawłowski

Lekarz rodzinny, Pediatra

Konstancin-Jeziorna

Michał Rabijewski

Michał Rabijewski

Endokrynolog, Androlog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 68 pytań dotyczących usługi: niedoczynność tarczycy

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.