Mam problem z mamą, która choruje na zaburzenia nerwicowe. Chcemy z siostrą,by poszła na wizytę do i

3 odpowiedzi
Mam problem z mamą, która choruje na zaburzenia nerwicowe. Chcemy z siostrą,by poszła na wizytę do innego specjalisty, ale ona uważa, że nie ma takiej potrzeby. Leczy się na NFZ, ale widzimy, ze to leczenie nie odnosi żadnego skutku, a wręcz jest z nią coraz gorzej. Jak ją namówić? My nie wiemy już, co robić.
Osoby chorujące na zaburzenia nerwicowy potrzebują szczególnej troski, więc proponuję zarezerwować wizytę u wybranego lekarza w ramach prezentu dla mamy. Myślę że taka forma zostanie zaakceptowana.

Niestety żadna psychoterapia nie będzie miała skutków bez chęci pracy przez pacjenta. Nie wiem czy mama na NFZ leczy się endokrynologicznie czy terapeutycznie?
W związku z powyższym warto z nią porozmawiać językiem korzyści jakie może uzyskać po pracy z psychoterapeutą. Nie wiem jakie mama ma dokładnie objawy nerwicy, z pewnością psychoterapia może mieć wpływ na zmniejszenie objawów somatycznych, zmniejszenie napięcia, większy spokój, itp.
Niedoczynność tarczycy bardzo mocno wpływa na zaostrzenie takich objawów, ale jeśli zarówno będzie się leczyć u endokrynologa jak również u dobrego psychoterapeuty, jej objawy powinny się zmniejszyć a samopoczucie poprawić.
Może jednak być, że mamie nie zależy na poprawie stanu zdrowia, bo ma z tego powodu wtórne korzyści, wówczas żadne zachęty nie pomogą. Pacjent musi sam chcieć zmiany i poprawy swojego stanu.
Pozdrawiam i życzę owocnej rozmowy z mamą,
Joanna Francik
Dzień dobry, warto nie ustępować i dużo rozmawiać z mamą. Powinna mieć poczucie, że Wasze zainteresowanie wynika z troski i miłości. Zdecydowanie przy istniejącej chorobie tarczycy konieczne jest wykonanie badań krwi w tym parametrów tarczycy, zmierzenie poziomu wit. D, B12, selenu i cynku. Niestety częśc z tych badań jest płatna, ale również konieczna Może postanówcie, że wszystkie trzy zrobicie badania (mamie rozszerzone) i może wtedy będzie łatwiej.