Mam problem z chodzeniem do szkoły. Panicznie się tego boję. Mam 17, we wrześniu 18 lat i chodzę do

2 odpowiedzi
Mam problem z chodzeniem do szkoły. Panicznie się tego boję. Mam 17, we wrześniu 18 lat i chodzę do 2 klasy technikum. Zdalne nauczanie były dla mnie wybawieniem bo nienawidzę chodzić do szkoły. Nie lubię przebywać wśród ludzi z przymusu, gdy idę do szkoły boli mnie brzuch, zamykam się w sobie, próbuję być normalna ale nie potrafię. Jestem obecna ciałem, ale nie duchem. Od hałasu wszystko mnie boli. Gdy przychodzę do domu to chodzę smutna a gdy ktoś się mnie zapyta o szkole albo ja sobie pomyślę że muszę tam iść to płaczę. Nie radzę sobie. Nie chcę przebywać wśród tych osób. Wyolbrzymiam zachowania innych, np gdy ktoś się na mnie spojrzy, lub zrobi coś innego myślę że to moja winna.
Dzień dobry! Myślę, że przy tak nasilonych objawach dobrze byłoby porozmawiać o tym ze specjalistą, psychologiem szkolnym lub z psychoterapeutą. Opis może sugerować fobię społeczną (choć to rozpoznanie wymagałoby potwierdzenia podczas rozmowy w gabinecie). Skuteczną formą terapii fobii jest podejście poznawczo-behawioralne.
Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry, w tej trudnej sytuacji warto rozważyć kilka kroków: a) porozmawiać o tym z rodzicami, by mogli zapewnić Ci za swoją zgodą opiekę psychologiczną. W przypadku opisywanych objawów, warto zastanowić się nad psychoterapią poznawczo-behawioralną na żywo (indywidualną lub grupową, która w tym przypadku także ma udowodnioną naukowo skuteczność), b) zgłosić się samodzielnie do psychologa lub pedagoga w szkole i porozmawiać o tym, co czujesz i jakie problemy u siebie zauważasz. Kolejnymi kwestiami mogłyby być także: c) samodzielne zgłoszenie się do swojego lekarza pierwszego kontaktu i porozmawianie o swoim samopoczuciu, by wspólnie ustalić kolejne działania, lub d) możesz także porozmawiać o tym ze swoim wychowawcą. Opisujesz, że w tym momencie przeżywasz przerażenie i odczuwasz wręcz fizyczny ból. Każda z wymienionych wyżej osób (rodzice, psycholog, lekarz, czy wychowawca) mogą ustalić razem z Tobą, co możecie zrobić, aby zapewnić Ci właściwą pomoc. Z życzeniami dalszego dbania o siebie, Iwona Łaskarzewska, psycholog.