Mam prawie 5 letniego synka,który stwarza problemy w przedszkolu; wieczne skargi nauczycieli;nie słucha poleceń,rzuca zabawkami,trąca i bije dzieci(nie zawsze) pluje,przeszkadza w prowadzeniu zajęć..dodam,że w domu,na placach zabaw zachowuje się całkiem inaczej,nikomu nie zrobił krzywdy,nikogo nie popchnął ani nie uderzył. Co z nim jest nie tak? My rodzice nie mamy z nim problemu a nauczycielki tak.Jak mu pomóc? Czy to zaburzenia emocjonalne? Proszę o pomoc,z góry dziękuję.
mgr Aleksandra Gnacek
mgr Aleksandra Gnacek
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Zabrze
Dzień dobry. Skoro zachowanie syna jest problematyczne wyłącznie w przedszkolu, prawdopodobnie przyczyna leży w tym miejscu (lub w osobach tam spotykanych), a nie w samym dziecku. Wymaga to jednakże dokładnego zbadania i rzetelnie przeprowadzonej rozmowy z Państwem (rodziną) oraz samym chłopcem. Zachęcam, by umówić się na spotkanie z psychoterapeutą pracującym z dziećmi, aby pomógł Państwu dotrzeć do przyczyny problemu i znaleźć skuteczne rozwiązanie w trosce o dobro synka. Pozdrawiam.

mgr Katarzyna Laurent
mgr Katarzyna Laurent
Psycholog, Psychoterapeuta
Łódź
Dzień dobry,

Od jak dawna to trwa? W jaki sposób odbył się pierwszy dzień w przedszkolu i moment rozstania z Państwem na czas pobytu tam? Jak dziecko reaguje kiedy Państwo go odprowadzają do przedszkola i kiedy po niego przychodzą?

Wydaje mi się, że Państwa synek wyraża w ten sposób jakąś trudność, która go przerasta, gdy jest w przedszkolu. Żeby znaleźć źródło tej trudności, potrzebne są konsultacje ze specjalistą. Jeśli są Państwo z woj. łódzkiego, zapraszam do mojego gabinetu.

Pozdrawiam.

mgr Natalia Biskupska
mgr Natalia Biskupska
Psycholog, Psychoterapeuta
Katowice
Szanowna Pani, opisane przez Panią zachowania syna mogą być wyrazem różnych problemów, z którymi może się on stykać, zarówno w środowisku przedszkolnym jak i poza nim. Żeby powiedzieć coś więcej na ten temat, potrzebny jest przynajmniej dogłębny wywiad, szersze spojrzenie na dotychczasowe funkcjonowanie syna w różnych środowiskach etc. Z tego co przeczytałam, widzę że opisana sytuacja budzi Pani niepokój, dlatego zachęcam do kontaktu z psychologiem, który porozmawia zapewne z Państwem i z synem, pomoże zlokalizować źródło problemu i zaproponuje możliwe sposoby pracy nad jego rozwiązaniem.

mgr Agnieszka Skórzak
mgr Agnieszka Skórzak
Psycholog, Terapeuta
Wrocław
Myślę, że synek ma ważne dla siebie powody, by tak się zachować w przedszkolu. I także jestem zdania, że wszystko z nim w porządku, choć zachowania, które prezentuje są trudne. Warto rozmawiać z pracownikami przedszkola w kierunku "jak mogę pomóc", i też z synkiem z tym samym przesłaniem. Dobrze, że dziecko sygnalizuje trudności. Warto skorzystać ze wsparcia psychologa, jeśli czuje Pani, że to jest dla Pani pomocne, ale mam na myśli pracę z rodzicem a nie z dzieckiem. Jeśli przedszkole nie zlokalizuje i nie naprawi trudności, warto będzie rozważyć zmianę placówki.

mgr Marta Krysztofowicz
mgr Marta Krysztofowicz
Psycholog, Psychoterapeuta
Konin
Dokładnie... To że dziecko jest niegrzeczne w przedszkolu nie znaczy, że: "jest z nim coś nie tak". To może być jego sposób radzenia sobie z napięciem, spowodowany albo sytuacją w domu albo sytuacją w klasie. Warto zgłosić się do terapeuty dziecięcego, aby lepiej przyjrzeć się danej sytuacji.

 Edyta Klatka
Edyta Klatka
Psycholog
Wrocław
Aby znaleźć przyczynę i sposób na rozwiązanie trudności syna, przydałoby się trochę więcej informacji. Często dzieci wychowywane bez rodzeństwa w otoczeniu dorosłych i znacznej ich uwagi, źle funkcjonują w środowisku dużych grup rówieśniczych, sytuacji, w której dorosły musi podzielić swoją uwagę na całą grupę. Czy jest to pierwszy rok w przedszkolu? czy dziecko chodziło już do przedszkola i nagle pojawiły się się te problemy? Informacje te są kluczowe dla sprawy. Być może jest to kwestia tej grupy i tej wychowawczyni lub problem wcześniej wspomniany. Zachęcam do skorzystania z wizyty w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej lub z konsultacji psychologicznej, gdzie specjalista zgromadzi więcej informacji, pozna dziecko i będzie mógł udzielić odpowiedniego wsparcia oraz wskazówek.

mgr Justyna Pojawa-Sidorowicz
mgr Justyna Pojawa-Sidorowicz
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Takie zachowania synka nie muszą świadczyć o jakichś zaburzeniach. Tym bardziej, że nie zachowuje się tak zawsze, w różnych okolicznościach. Ale złości się i zachowuje się agresywnie w przedszkolu. Możliwe, że jest to związane z sytuacją rozstania z rodzicami, albo rywalizacji z innymi dziećmi co czasem bywa frustrujące dla dzieci, które nie miały dotąd kontaktu z rówieśnikami.
Warto przyjrzeć się przyczynom jak najszybciej, ponieważ okres przedszkolny jest pierwszym kontaktem dziecka z placówkami oświaty oraz z rówieśnikami aby zapobiegać utrwalaniu się trudności. Zachęcam do kontaktu z psychologiem, który przeprowadzi szeroki wywiad i wskaże możliwe rozwiązania.
Pozdrawiam Justyna Pojawa-Sidorowicz

mgr Izabela Włodarczyk
mgr Izabela Włodarczyk
Psychoterapeuta
Zabrze
Witam serdecznie, przyczyn zachowania Pani syna może być wiele, często chodzi o zwrócenie uwagi na siebie, wydarzenia w przedszkolu lub w domu rodzinnym. czasem może to być reakcja na separację od rodzica. Zachęcam do bezpośredniego kontaktu z terapeutą, sesje odbywają się z całą rodziną i wtedy istnieje duża szansa na odnalezienie przyczyn i możliwości zmiany nieakceptowanego zachowania.
Pozdrawiam.

 Natalia Wierońska-Saternus
Natalia Wierońska-Saternus
Psycholog dziecięcy, Terapeuta
Kęty
Niestety nie da się określić przyczyny problemu, mając tylko ogólne informacje. Zachowanie i reakcje dziecka są "objawem" trzeba znaleźć ich przyczynę, a żeby to zrobić potrzebnych jest znacznie więcej informacji, na pewno dobra opinia z przedszkola, dokładny wywiad z Panią, możliwe że badanie dziecka. Przyczyn takiego rodzaju zachowań może być bardzo dużo, więc wymaga to dokładniejszej diagnozy. Na pewno wskazana byłaby konsultacja z psychologiem dziecięcym.

mgr Hanna Dąbkowska
mgr Hanna Dąbkowska
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Lublin
Witam,
rozumiem, że doświadczają Państwo wiele trudności związanych ze skargami z przedszkola. Zachowanie syna może wynikać z bardzo wielu różnych przyczyn. Jednak aby się temu przyjrzeć i rozważać jakie to trudności należy zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty, który specjalizuje się w pracy z dziećmi i jego rodziną, co szczerze polecam.

mgr Magdalena Kaczmarczyk
mgr Magdalena Kaczmarczyk
Psycholog, Psychoterapeuta, Psycholog dziecięcy
Łódź
Dzień dobry
Jeśli dziecko zachowuje się źle jedynie w przedszkolu to najprawdopodobniej tam właśnie leży przyczyna problemów. Warto, aby psycholog mógł poobserwować synka w przedszkolu oraz podjąć współpracę z wychowawcami.
Pozdrawiam
Magdalena Kaczmarczyk

Specjaliści w zakresie leczenia: problemy wychowawcze

Małgorzata Danielewicz

Małgorzata Danielewicz

Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta

Lublin

Elżbieta Okniańska

Elżbieta Okniańska

Psycholog, Terapeuta

Elbląg

Jolanta Poralla

Jolanta Poralla

Psycholog

Rybnik

Magdalena Znosko

Magdalena Znosko

Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta

Radom

Magdalena Konstantynowicz-Lewandowska

Magdalena Konstantynowicz-Lewandowska

Psycholog, Terapeuta

Bydgoszcz

Emilia Górczyk

Emilia Górczyk

Psycholog

Ciechanów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 11 pytań dotyczących usługi: problemy wychowawcze

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.