Mam ponad 30 lat, jestem bardzo małomówna, przez co nie mam znajomych, co zrobić by poszerzyć zasób

3 odpowiedzi
Mam ponad 30 lat, jestem bardzo małomówna, przez co nie mam znajomych, co zrobić by poszerzyć zasób słów języka mówionego( słownik czynny), znam słowa ale nie umiem się wysłowić, mam pustkę w głowie przez swoją nieśmiałość, czytanie nie poprawia mojego zasobu słów
Nie wydaje mi się, żeby Pani małomówność była bezpośrednio związana z zasobem słów jaki Pani posiada. Skupiłbym się bardziej na nieśmiałości, która jak Pani sama zauważyła może być powodem poczucia "pustki w głowie". W dzisiejszych czasach mamy możliwość komunikowania się różnymi kanałami informacji i jako ćwiczenie sugerowałbym spróbowanie nawiązywania nowych kontaktów np.: przez internet. Na początek w wiadomościach, następnie telefonicznie, a potem przez program typu: skype, z włączoną kamerą.
Może Pani również przygotować się do rozmów poprzez np.: ułożenie sobie pytań, które by Pani chciała zadać nowo poznanej osobie lub krótkiej opowieści o sobie.
Jeżeli jednak uczucie, którego Pani doświadcza przeszkadza Pani w pracy lub w wykonywaniu innych codziennych czynności, sugerowałbym udanie się do specjalisty. Być może samo nawiązanie odpowiedniej relacji terapeutycznej wiele zmieni w Pani życiu.
Pozdrawiam

Nieśmiałość jest urocza proszę się o nią nie obwiniać tylko ją polubić jestem przekonana, że zauważy Pani wokół siebie osoby, którym Pani sposób bycia bardzo odpowiada.
Pozdrawiam ciepło :)
Warto zastanowić się nad konsultacja u psychoterapeuty. Z terapeutą będzie mogła Pani bliżej przyjrzeć się tym trudnością. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk