Mam padaczkę nabyta. (Miałam w życiu 4 napady ) 8 lat temu zalecono mi z uwagi na moją padaczkę stos

1 odpowiedzi
Mam padaczkę nabyta. (Miałam w życiu 4 napady ) 8 lat temu zalecono mi z uwagi na moją padaczkę stosowanie leku levetiracetam firmy Teva oraz inne leki typu convulex i inne których już nie przyjmuje z uwagi na fakt że wywoływały bardzo dużo skutków ubocznych. Lekarz zalecił mi stosowanie levetiracetamu firmy Teva ponieważ na inne opornie reagowałam. Na wielu forach ludzie z padaczka piszą że nie ma znaczenia firmy jakiej jest levetiracetam. Tymczasem ja próbowałam zmienić na levetiracetam firmy accord. Niestety miałam po tym ostatni atak w życiu(to bylo 8 lat temu). Obecnie levetiracetam firmy Teva nie jest już dostępny. Czytałam wiele opinii że bardzo podobny skład do levetiracetam firmy Teva ma Levetiracetam firmy Aurovitas. Czy byłaby możliwość zamiany levetiracetam firmy Teva na Aurovitas lub też Neupharma ? Wielu farmaceutów w aptekach przekonuje że leki levetiracetam różnych firm niczym się nie różnią. Niestety na moim przykładzie widać że nie jest to prawda. Przyjmuje już dawkę 0.25 Bardzo proszę o szybką i rzeczową odpowiedź.
Przy pobieżnym szukaniu nie znalazłem w literaturze danych porównujących generyki lewetyracetamu, nie mam też osobistych doświadczeń w zakresie różnic w ich działaniu (sam stosuję u swoich pacjentów preparat Accord z dobrym skutkiem). Istnieją natomiast doniesienia (choć niejednoznaczne), że u niektórych pacjentów (raczej u niewielkiego procenta) skuteczniej może działać preparat oryginalny, czyli Keppra. Natomiast, w sytuacji gdy nie ma Pani napadów od 8 lat i bierze Pani bardzo małą dawkę leku (2 x 250 mg w przypadku prawidłowej funkcji nerek może być wręcz dawką subterapeutyczną), można się zastanowić, czy w ogóle Pani musi pobierać dalej lek, czy nie spróbować go odstawić. Taka decyzja powinna być podjęta oczywiście przez neurologa prowadzącego, który oceni ryzyko nawrotu napadów po odstawieniu leku (w zależności od przyczyny padaczki, ew. obrazu EEG) oraz ew. inne przesłanki przemawiające przeciwko jego odstawieniu.