Mam następujący problem. Zakupiłam nowe okulary, ich szkła miały być identyczne jak soczewki w poprz

5 odpowiedzi
Mam następujący problem. Zakupiłam nowe okulary, ich szkła miały być identyczne jak soczewki w poprzedniej parze w której dobrze widziałam. Mam jednak problem, bo kiedy zakładam nowe okulary i patrzę na wprost obraz jest rozmyty, kiedy skręcam głowę i patrzę, krawędziami szkieł obraz jest ostry. Dodatkowo odczuwam jakby ucisk w oczach Byłam u optyka, twierdzi on, że szkła są identyczne. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
Witam Panią,

moc soczewek okularowych to tylko jeden parametr świadczący o tym, że okulary mogą działać identycznie do poprzednich. Wpływ na inne widzenie w tych samych mocach korekcyjnych, przy nowych okularach, mogą mieć:
- indeks soczewki okularowej (inny wsp. załamania światła),
- inne ustawienie środków optycznych soczewek względem poprzednich,
- inny kąt pantoskopowy oprawy, względem poprzedniej,
- inny kąt wygięcia oprawy, względem poprzedniej,
- inna odległość wierzchołkowa (odległość między okiem a soczewką w oprawie).

Nie podała Pani mocy okularów, a powyższe czynniki odgrywają tym większą rolę im wyższa jest moc soczewek okularowych.
Radzę powrócić do optyka i sprawdzić ww. parametry.

Czas adaptacji do okularów wynosi od kilku dni do nawet kilku tygodni, dlatego w pierwszej kolejności proszę dać sobie czas na próbę przyzwyczajenia się do okularów. Jeśli dolegliwości i nieostre widzenie nie ustają, wówczas proszę poprosić optyka o pisemną ekspertyzę poprawności wykonania szkieł/okularów, która może być przeprowadzona przez optyka lub np przez przedstawiciela handlowego producenta soczewek okularowych. Może z jego pomocą znaleziona zostanie przyczyna Pani kłopotów.
Do parametrów uwzględnionych przez przedmowcow należy jeszcze sprawdzić rozstaw źrenic. Jeśli ma Pani większe moce soczewek okularowych i rozstaw zrenic różni się od rozstawu z Pani poprzednich okularów (nawet jeśli aktualnie był zmierzony prawidłowo) to również może powodować dyskomfort.
Witam. Uwzględniałabym w weryfikacji również konstrukcję (sferyczna, asferyczna) jaka została zastosowana w nowych okularach i jaka była dotychczas zamontowana w Pani okularach.
Ze swej strony dodam czynnik często pomijany - różnica w wielkości opraw okularowych.