Mam córkę 10 Msc 4 dni skończyła przyjmować antybiotyk miała ostre zapalenie oskrzeli. Oraz 4 dni te

3 odpowiedzi
Mam córkę 10 Msc 4 dni skończyła przyjmować antybiotyk miała ostre zapalenie oskrzeli. Oraz 4 dni temu miała stycznosc z dzieckiem które ma teraz ospe. O czym niewiedzielismy dziś się dowiedzieliśmy. Pierwsze wykwity miała w sobotę dziś jest 3 doba i ma kilka strupkow juz. Czy jest mozliwosc że moja córka mogła się zarazić wtedy? I czy wogole dziecko któremu robią się strupki może zarazac. Jutro są święta to bedzie 4 doba tego dziecka z ospa. Czy można mieć z nią kontakt?
Po kontakcie z chorym dzieckiem na ospę ( w tym stadium ) zarażenie jest możliwe.

Witam. Ospa jest najbardziej zaraźliwa w okresie tzw kataralnym, wtedy kiedy jeszcze nie ma charakterystycznych wikwitów. Pewne jest jedno, że dziecko Państwa zaraziło się od innego dziecka, czy od tego konkretnego, trudno powiedzieć. Proszę się nie denerwować i mieć świadomość tego, że przechorowana ospa daje odporność do końca życia. Odpowiedź jest twierdząca na pytanie czy dwoje dzieci chorych na ospę może się kontaktować.
Pozdrawiam Dr J.Czelej
Okres wylęgania ospy wietrznej - po kontakcie z chorym na ospę - wynosi 10-28 dni (zależy od stanu odporności oraz viral load czyli masywności narażenia), nie jest więc możliwe aby 4 dni po kontakcie ktokolwiek rozwinął ospę wietrzną.
Jeśli dziecko rozwinęło wiatrówkę to musiało mieć kontakt z chorobą już wcześniej.
Typowa ewolucja wykwitu wiatrówkowego to: grudka - pęcherzyk - strupek - płytka blizna.
W ospie o łagodnym przebiegu taka ewolucja zachodzi w krótkim czasie - może być 3 dni od grudki do strupka.
Jeśli matka dziecka chorowała na ospę w dzieciństwie to przekazała biernie (przez łożysko) dziecku przeciwciała anty-VZV (eliminują się zwykle do 12 mies. życia dziecka) i pewnie z tego powodu pani dziecko przechodzi wiatrówkę łagodnie.
Jeśli dziecko ma wszystkie wykwity wiatrówkowe w fazie strupków - nie jest już zakaźne, ale należy pamiętać, że ospa wietrzna może przebiegać w kilku rzutach (kilkakrotnie mogą pojawiać się świeże pęcherzyki).
Dzieci które aktualnie chorują lub już przechorowały ospę wietrzną mogą się ze sobą kontaktować bez szkody.