mam bóle po bieganiu czy będzie potrzebna rehabilitacja?

1 odpowiedzi
Bardzo dużo biegam by zachować dobrą sylwetkę, najczęściej 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Od kilku dni po bieganiu, czasem nawet w trakcie dotyka mnie uciążliwy ból. Nie jestem w stanie dokładnie określić co mnie boli, ale chciałam się dowiedzieć czy przy takim bólu będzie potrzebna rehabilitacja? Słyszałam, że pomaga ona wielu sportowcom więc może i mnie uda się uratować.
Witam,

z tego co Pani pisze wnioskuję, że pojawiający się ból, może mieć mieć związek z przeciążeniem pewnych struktur mięśniowych, kostnych lub więzadłowych. Treningi biegowe dwa razy dziennie, to jednak bardzo duże obciążenie dla aparatu mięśniowego i kostno-stawowego. Proszę zawsze pamiętać, że organizm potrzebuje również czasu na regenerację i odnowę biologiczną. Skoro istnieje problem z dokładną lokalizacją przyczyny bólu, bardzo prawdopodobne, że ma on swoje źródło w kliku miejscach. Żeby to sprawdzić, należałoby przeanalizować biomechanikę i technikę Pani biegu (m.in. ustawienie kolan i stóp „w biegu”, zakres ruchu w poszczególnych stawach, pochylenie sylwetki, obciążanie kończyn przy kontakcie z podłożem, długość kroku i fazy lotu lewej i prawej nogi, ocenić obuwie w którym Pani biega itd.), a także dokładnie zbadać palpacyjnie Pani aparat mięśniowo-więzadłowy i kostno-stawowy oraz ocenić Pani postawę ciała.
Zachęcam do przeczytania artykułu, który poświęciłam temu zagadnieniu na moim blogu, na stronie FizjoArtis Gabinet sztuki fizjoterapeutycznej - "Bo z bieganiem jak z zardzewiałym rowerem...". Mam nadzieję, że znajdzie w nim Pani wyczerpującą odpowiedź na zadane pytanie.
Co do samej rehabilitacji – faktycznie, w sferze sportu (zarówno na szczeblu zawodowym, jak i amatorskim) jest ona nieodłączną składową procesu przygotowania motorycznego, i to nie tylko w sytuacji zaistnienia urazów i kontuzji, ale również w przypadku ich zapobiegania.