Mam bardzo duży problem z nadmierną potliwością całego ciała ,cukier mam w normie,hormony tarczycy t

2 odpowiedzi
Mam bardzo duży problem z nadmierną potliwością całego ciała ,cukier mam w normie,hormony tarczycy też jakie jeszcze mogą być przyczyną "patologicznej "potliwości .Mam problemy nerwicowe i lękowe czy one mogą powodować aż tak dużą potliwość.Dodam,że pocenie występuje niezależnie od sytuacji w jakiej się znajduję tzn. czy siędzę w domu przed telewizorem czy jest to jakaś sytuacja stresowa.
Dzień dobry,
myślę,że w pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i dopytać,czy trudności nie mają podłoża medycznego. Po wykluczeniu przyczyn medycznych, można przeanalizować w jakich konkretnie sytuacjach pojawia się nadmierna potliwość. Być może są to faktycznie przyczyny stresowe/lękowe,ponieważ pozornie neutralna sytuacja (oglądanie telewizji) także może powodować wzrost napięcia i nadmierne pocenie się. Warto też zapewne skonsultować te trudności na spotkaniu z psychologiem. Być może bardziej szczegółowy wywiad pozwoli ustalić jakieś prawidłowości.
Pozdrawiam,
Natalia Szymańska

Dzień dobry,
Potliwość skóry jest mocno związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i jest duża szansa, że są powiązane z problemami z lękiem. Nie jest to jednak pewne, dlatego warto najpierw skonsultować to z lekarzem, aby wykluczyć przyczyny chorobowe.
Jeśli jednak wykluczone są przyczyny medyczne, to warto się zastanowić nad stresem przewlekłym i w tym kierunku szukać pomocy psychologicznej. Poleciłbym HRV biofeedback jako dodatek do pomocy psychologicznej ze względu na najbardziej bezpośredni wpływ właśnie na funkcjonowanie układu nerwowego - co pomaga w nadmiernej potliwości wynikającej ze stresu chronicznego - a także pomaga zmniejszyć dolegliwości lękowe (które także są mocno powiązane z nadmierną aktywnością układu nerwowego współczulnego - czyli układu walki/ucieczki).

Pozdrawiam, Andrzej Głodek