Mam 59 lat jestem po chemioterapii i mastektomi .Badanie histopatologiczne po operacji dobre ,węzły

1 odpowiedzi
Mam 59 lat jestem po chemioterapii i mastektomi .Badanie histopatologiczne po operacji dobre ,węzły i marginesy czyste .W planie była jeszcze radioterapia, ale ze względów zdrowotnych się jeszcze nie odbyła. Minęło już 6 miesięcy od mastektomi ,teraz lekarze proponuje się poddać. Problem w tym że słyszałam że radioterapia ma sens do 4 mies po operacji .Czy pol roku po nie jest już za późno?Dwóch moich lekarzy ma odrębne zdanie .Prosze o poradę co zrobić.
Dzień dobry,
W agresywniejszych podtypach raka piersi, po mastektomii stosuje się chemioterapię, a po jej zakończeniu dopiero radioterapię. Zwykle chemioterapia trwa 6 miesięcy, po której przeprowadza się wg standardów radioterapię. Wskazania do radioterapii po mastektomii zależą od wyjściowego zaawansowania, w tym wielkości guza i ilości zajętych węzłów chłonnych na początku choroby. Wg opisu nie jestem w stanie określić w pełni czy Pani miała chemioterapię przed czy po mastektomii. Wskazania do radioterapii mogą się różnić w przypadku leczenia przedoperacyjnego. Każdy przypadek jest indywidualny i wymaga podania wszystkich danych dotyczących choroby i przebiegu jej leczenia.