Mam 58 lat,na początku marca doznałam urazu kolana,po 3 wizytach u ortopedy,na 2 dni przed wyjazdem

1 odpowiedzi
Mam 58 lat,na początku marca doznałam urazu kolana,po 3 wizytach u ortopedy,na 2 dni przed wyjazdem do sanatorium zrobiłam rezonans magnetyczny,po powrocie odebrałam wynik,lekarz wypisał skierowanie na artroskopię,po sanatorium ból znacznie się zmniejszył,tylko nie wiem na jak długo,proszę o pomoc,czy zabieg jest niezbędny,bo trochę się boję,oto wynik RM
Ilość płynu w stawie nieco zwiększona. Niewielka ilość płynu w kaletce brzuchato- półbłoniastej.
ML- w obrębie strefy czerwonej rogu tylnego widoczna pozioma szczelina pęknięcia, do powierzchni obwodowej i piszczelowej łąkotki. W obrębie strefy czerwonej i biało- czerwonej trzonu widoczna pozioma szczelina pęknięcia, do powierzchni obwodowej i udowej łąkotki; uszkodzenie to ciągnie się dalej na strefę czerwoną i biało- czerwoną rogu przedniego, jako pozioma szczelina pęknięcia, do powierzchni udowej łąkotki. Poza tym cechy zmian postłuczeniowych, degeneracyjnych łąkotki.
MM- w obrębie strefy czerwonej i biało- czerwonej rogu tylnego widoczna pozioma szczelina pęknięcia, do powierzchni obwodowej i piszczelowej łakotki. Uszkodzenie to ciągnie się dalej na strefę czerwoną tylnej części trzonu, jako pozioma szczelina pęknięcia, do powierzchni obwodowej łąkotki. Poza tym cechy zmian postłuczeniowych, degeneracyjnych trzonu i rogu tylnego.
ACL- o zachowanej ciągłości, z cechami zmian przeciążeniowych.
PCL- o zachowanej ciągłości, z cechami zmian przeciążeniowych, o nieco zmniejszonym napięciu. Do tyłu od części dalszej PCL widoczne dwie zmiany płynowe, o łącznych wymiarach ok. 8 x 5 x 10mm, mogące odpowiadać ganglionom.
LCL, MCL- o zachowanej ciągłości, bez widocznych zmian patologicznych.
Cechy entezopatii ścięgna m. czworogłowego uda. Cechy zmian przeciążeniowych ścięgna m. podkolanowego; niewielka ilość płynu w kaletce podścięgnowej tego mięśnia. Więzadło i troczki rzepki bez widocznych zmian patologicznych. Niewielki obrzęk ciała tłuszczowego w sąsiedztwie górnej i przyśrodkowej części rzepki.
Chrząstka rzepki o nieco nierównych zarysach. Chrząstka kości udowej, w obrębie stawu rzepkowo- udowego bez widocznych cech uszkodzenia. Chrząstki przedziału przyśrodkowego i bocznego ścieńczałe, o nieco nierównych zarysach.
W obrębie kości udowej, piszczelowej i strzałkowej niecharakterystyczne, plamiste, rozsiane obszary obrzęku śródkostnego. Osteofity na krawędziach kostnych powierzchni stawowych.
Myślę że istnieje wskazanie do leczenia operacyjnego. Jakie i w jakim zakresie należy skonsultować z lekarzem
Sugeruję wizytę: Konsultacja ortopedyczna - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.