Mam 47 lat i od jakiegoś czasu borykam się z nadciśnieniem. Wartości które mnie niepokoją to 160/105

3 odpowiedzi
Mam 47 lat i od jakiegoś czasu borykam się z nadciśnieniem. Wartości które mnie niepokoją to 160/105. Jestem w początkowej fazie stosowania środków. Niedawno poprosiłem lekarza o zmianę środków ponieważ poprzedni lek co Valsacor nie pomagał specjalnie choć też muszę przyznać iż stosowałem go nieregularnie. Lekarz przepisał mi min Nebilet ale w ulotce doczytałem że przebyta w dzieciństwie astma jest przeciwwskazaniem. Faktycznie mniej więcej do 10-go roku życia chorowałem, może trochę dłużej. Lekarz pierwotnie w konsultacji telefonicznej stwierdził że to nie przeszkoda, ale na koniec rozmowy wypisał mi jednak Primacor. Nebilet już wykupiłem, dodatkowo lekarz go zachwalał. Proszę o opinie czy mogę zażywać Nebilet, czy jednak muszę wykupić Primacor. Z góry dziekuję za odpowiedzi.
Nebilet to rzeczywiście dobry lek. Proszę jednak starać się odtworzyć Pana rozmowę z lekarzem. Jakie informacje przekazał Pan lekarzowi, że zdecydował się przepisać Panu Primacor i zalecił go stosować zamiast Nebiletu? Pisze Pan, że cierpiał na astmę w dzieciństwie. O jakich objawach Pan wspomniał w konsultacji telefonicznej, że lekarz mienił zdanie? Przy doborze leku na nadciśnienie dużo czynników bierze się pod uwagę, również istniejące choroby i przeciwwskazania. Z Pana pytania do " Znany Lekarz" trudno odtworzyć kliniczny obraz przypadku. Zachęcam do videokonsultacji.

witam serdecznie.
przy wartościach ciśnień 160/110mmHg należy rozpoczynać leczenie od dwóch leków w mniejszych dawkach zamiast jednego. pozwala to szybciej i skuteczniej znormalizować wartości ciśnień. Niestety bez całościowego wywiadu dotyczącego innych chorób, wyników badań dodatkowych (stężenia elektrolitów, parametrów nerkowych itp) czy oceny zmian ciśnienia i tętna w różnych porach dnia, nie jest możliwe dokładne określenie grupy leków które powinien Pan przyjmować. Każdy z leków ma swoje specyficzne cechy i należy je dobierać indywidualnie dla każdego pacjenta.
pozdrawiam
Jeśli obecnie nie choruje pan na astmę oskrzelową to kardioselektywny (czyli działający głównie na układ sercowo naczyniowy) lek jak Nebilet nie powinien nasilić lub wywołać objawów obturacji oskrzeli. Proszę obserwować stan zdrowia po zastosowaniu leku. Z uwagi na nadciśnienie tętnicze II stopnia powinien pan stosować leczenie skojarzone: może to być wybór leku Valsacor w dotychczasowej lub zwiększonej dawce oraz wspomniany powyżej Nebilet. Proszę po zastosowaniu leku Nebilet kontrolować także częstość rytmu serca (puls/tętno) - np. na wyświetlaczu aparatu do mierzenia ciśnienia, po obniżeniu <50/min skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Nie osiągnął pan dobrych wyników terapii bo stosował pan tylko jeden lek (Valsacor) zresztą nieregularnie.