Mam 40 lat. Czy ciśnienie w oczach 18 mmHg i w drugim 20 mmHg mieści się w normach i jakie są normy?

1 odpowiedzi
Mam 40 lat. Czy ciśnienie w oczach 18 mmHg i w drugim 20 mmHg mieści się w normach i jakie są normy? Czy jest powód do niepokoju ? Przez 3 lata brałem krople Oftensin 2,5 mg/ml, ale inny lekarz polecił mi odstawić. Z badań OCT wynika, że mój nerw wzrokowy nie jest uszkodzony - z opisem: bez cech neuropatii jaskrowej.
Za prawidłowe uważa się ciśnienie wewnątrzgałkowe, które mieści się w przedziale wartości 10-21 mmHg.
Jeśli zatem u pacjenta stwierdza się takie wartości ciśnienia, a nerw wzrokowy nie wykazuje cech neuropatii jaskrowej, zwykle nie ma konieczności stosowania leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Należy jednak brać pod uwagę obecność innych nieprawidłowości, które potencjalnie mogą prowadzić do dużych wahań ciśnienia poza momentami ich pomiaru w gabinecie lekarskim. Przykładem może być materiał złuszczający się z torebki soczewki w zespole pseudoeksfoliacji (PEX) czy ziarna barwnika uwalniające się w zespole rozproszonego barwnika, co może prowadzić do wysokich wartości ciśnienia w innych momentach dnia.
W zdrowych oczach ciśnienie 10-21 mmHg uznajemy za prawidłowe, ale przy już obecnych uszkodzeniach nerwu wzrokowego w jaskrze, ustala się dla pacjenta indywidualnie wartości ciśnienia docelowego, to jest takie wartości, przy których choroba nie postępuje, a które zwykle jest niższe niż wartości przyjęte za statystyczną normę.