Mam 4 miesięczną córeczkę,ktora ma powiększone wezły chłonne za uchem na szyi i potylicxne.w sumie c

1 odpowiedzi
Mam 4 miesięczną córeczkę,ktora ma powiększone wezły chłonne za uchem na szyi i potylicxne.w sumie chyba z 12 z czego cztery są wielkości ok 1,5 cm.wyniki miała porobione I wyszły dobrze,zadnego stanu zapalnego.lekarz pediatra uważa ze te wezly chłonne są wynikiem AZS które podejrzewa u małej a ja uważam że to po szczepionce.te węzły bardzo jej dokuczają podczas snu jak mogę jej pomóc?
W AZS węzły chłonne mogą ulec powiększeniu, ale zwykle towarzyszy temu bardzo nasilona postać choroby. Podobnie mogą ulec przejściowemu powiększeniu po szczepieniu.
Odnośnie związku ze szczepieniem nie podała pani kiedy dziecko było szczepione, jakim preparatem ani jaki był odstęp czasowy między szczepieniem a powiększeniem węzłów chłonnych. Nie znamy także pełnego wywiadu odnośnie chorób, zranień (np. obcinanie paznokci) co jest istotne by ustalić związek sugerowany przez panią.
Jednak, niezależnie od przyczyny, liczne węzły chłonne(12), duże (1.5 cm), bolesne (?) towarzyszące tylko podejrzeniu AZS wymagają pogłębionej diagnostyki. Takie dziecko musi być zbadane osobiście przez lekarza, warto też rozszerzyć panel badań biochemicznych poza standardową morfologię i CRP oraz wykonać usg węzłów chłonnych.