Mam 36 lat. Zęby mądrości wyrznely się prawidłowo w wieku 16 lat. Od jakiegoś czasu pojawiły się ból

1 odpowiedzi
Mam 36 lat. Zęby mądrości wyrznely się prawidłowo w wieku 16 lat. Od jakiegoś czasu pojawiły się bóle lewej górnej ósemki z powodu bruksizmu. Ból był zwłaszcza rano. Po jakimś czasie pojawiła się dużą wrażliwość tej ósemki. Po wykonaniu skanu wewnątrzustnego oraz deptigramacji okazało się że zęby mądrości górne znacznie urosły co spowodowało zgryz otwarty, cały zgryz opierał się na tych osemkach ponieważ były one dłuższe nawet od siodemek górnych. Lekarz zalecił mi ich usunięcie twierdząc że można by skrócić je o połowę ale to wiazaloby się z leczeniem kanałowym a leczenie kanalowe ósemek jest trudne i może zakończyć się niepowodzeniem odbudowa tych zębów trudno dostępnych. Ósemki re były już wcześniej leczone niejednokrotnie przy czym lekarz miał problem z ich odbudowa ponieważ były mocno schowane. Jestem już po usunięciu górnych ósemek jednak borykam się z ogromnym niepokojem czy napewno słuszna decyzja to była. Najbardziej boję się teraz wędrówki zębów, szczególnie tego że górne siódemki zaczną się "przechylac"w stronę byłych ósemek. Czy tak może być???
Dzień dobry.
Z załączonego przez Panią opisu wynika, że decyzja o usunięciu zębów ósmych podjęta była w pełni słusznie. Ponadto zęby boczne mają tendencję do pochylenia się w kierunku brakujacego miejsca, natomiast ta zasada nie tyczy się ósemek. Łuki z 28 zębami działają jak najbardziej prawidłowo o ile wykluczono wadę zgryzu.