Mam 36 lat i jestem ponad rok po operacji tętniaka tętnicy podkolanowej lewej (kwiecień 2019, przesz

2 odpowiedzi
Mam 36 lat i jestem ponad rok po operacji tętniaka tętnicy podkolanowej lewej (kwiecień 2019, przeszczep z żyły własnej). Po ostatniej kontroli usg wszystko wygląda bardzo dobrze. Chciałabym wrócić do ćwiczeń - fitness, siłownia. Obecnie chodzę tylko na basen. Jakie ćwiczenia mogę wykonywać? Do jakiego stopnia mogę zginać nogę podczas sportu? Czy np. rower, przysiady lub podskoki są wskazane?
oczywiście nikt nie da gwarancji braku ewentualnych powikłań miejsca operowanego z przeciążeniem ale stopniowe zwiększanie tolerowanego wysiłku wydaje się nie być p/wskazane. Osobiście polecam z podkreśleniem stopniowego i tolerowanego

Po chirurgicznym leczeniu tętniaka tętnicy podkolanowej ćwiczenia są bardzo wskazane. Wiemy, że regularne ćwiczenia pozwalają uniknąć groźnych powikłań po zabiegu. Należy zwrócić uwagę na rodzaj wykonywanych ćwiczeń: Dynamiczne ćwiczenia, ruchowe jak chodzenie bieganie, pływanie są bardzo korzystne, a ćwiczenia wymuszające duży zakres ruchu w stawie kolanowym raczej nie są tu wskazane. Proszę uważać również na nadmierne obciążenia statyczne. W czasie ćwiczeń należy dbać o odpowiednie nawodnienie!!! oraz unikać preparatów poprawiających jakość ćwiczeń, ponieważ niektóre z nich mogą sprzyjać nadkrzepliwość i zakrzepicy pomostu naczyniowego. Oczywiście należy pamiętać o lekach i regularnych badaniach kontrolnych w USG Doppler aby utrzymać drożność przeszczepu jak najdłużej. Życzę zdrowia!