Mam 35l, 170cm wzrostu, 62kg wagi, siedzący tryb pracy, raczej niewielką nadwagę, bardzo dużo stresu

2 odpowiedzi
Mam 35l, 170cm wzrostu, 62kg wagi, siedzący tryb pracy, raczej niewielką nadwagę, bardzo dużo stresu w ciągu ostatniego roku. Wyniki hormonów tarczycowych i płciowych w normie, próby wątrobowe i lipidogram również. Wykonałam badanie krzywej glikemii i insulinowej. Wyniki są następujące:
Test obciążenia glukozą (75 g)
Glukoza na czczo 81,60 mg/dl Norma: 70,00-99,00
Glukoza po 1 godz. 134,60 mg/dl
Glukoza po 2 godz. 96,70 mg/dl
Insulina po obciążeniu (75 g glukozy 0,1,2):
Insulina przed obciążeniem 11,1 µIU/ml NORMA: 2,6-24,9
Insulina po obciążeniu (pkt 1) 114,0 µIU/ml
Insulina po obciążeniu (pkt 2) 47,1 µIU/ml
Obliczona na podstawie glukozy i insuliny na czczo HOMA-IR: 2,24.
Czy przy takiej wartości tego wskaźnika można spróbować wyregulować te duże wyrzuty insuliny odpowiednią dietą oraz sportem czy należałoby już wprowadzić leczenie farmakologiczne? Dodam, że staramy się o dziecko.
Wyniki wskazują na insulinooporność. Jednak należy je interpretować w odniesieniu do całości obrazu klinicznego podczas osobistej wizyty u lekarza mającego doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu insulinooporności u osób z zaburzeniami płodności. W większości przypadków w trakcie starań o dziecko konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Pozdrawiam serdecznie

Bardzo mi przykro ale bez zbadania nie da się odpowiedzieć na pani pytanie. Jednakże sprawa diety i odpowiedniej aktywności fizycznej jest nadrzędna. Leczenie farmakologiczne jest ostastecznością.