Mam 35 lat i jestem kobieta.Mam zdiagnozowanie reaktywne zapalenie stawów spowodowane bakteria yersi

5 odpowiedzi
Mam 35 lat i jestem kobieta.Mam zdiagnozowanie reaktywne zapalenie stawów spowodowane bakteria yersinia.Przyjmuje sulfasalazyne drugi miesiac i aspicam 10 dzień.W ostatnich dwóch tygodniach miałam dwa epizody bólu brzucha w prawym górnym kwadracie.Za każdym razem początek bólu przypada o 1 w nocy.Pierwszym razem ból ustąpił rano ale drugim razem dopiero następnego dnia.Przy pierwszym bolu przyjmowalam tylko sulfasalazyne i jakis tydzien wczesniej przez miesiac ketonal.Czy to normalne przy mojej chorobie?
Może być to powiązane z Pani chorobą lub nie. Ból w tym rejonie może być spowodowany problemami dróg żółciowych, żołądka, trzustki. Są też inne opcje.

Po pierwsze: czy pani ma potwierdzone zakażenie Yersinia enterocolica ? Jaka badania wykonano ? Po drugie jeśli tak to zgodnie z quedlines międzynarodowymi nie wymaga pani specyficznego leczenia
(Yersiniosis usually is diagnosed by detecting the organism in the stool of an infected person. Many laboratories do not routinely test for Yersinia, so it is important to notify laboratory personnel when yersiniosis is suspected so that special tests can be done. The organism can also be recovered from other sites, including the throat, lymph nodes, joint fluid, urine, bile, and blood.
Treating yersiniosis

Yersiniosis usually goes away on its own without antibiotic treatment. However, antibiotics may be used to treat more severe or complicated infections.) Reaktywne zapalenie stawów faktycznie jest leczone sulfasalaziną, ale czymś zupełnie innym jest zapalenie stawów spowodowane zakażeniem Yersinia. Ból w prawej okolicy podżebrowej (zgodnie z pani lokalizacją) jak i reaktywne zapalenie stawów skłaniają do wykonania kolonoskopii (konieczne jest w takich sytuacjach wykluczyć różnego typu stany zapalne jelita grubego). Szanowna Pani - w okolicy wskazanej przez panią nie ma trzustki jak i żołądka. Stany zapalne dróg żółciowych dają specyficzne dolegliwości, których pani nie wymienia
Szanowna Pani.
Jednym z możliwych działań jatrogennych (niepożądanych) terapii sulfasalazyną jest zapalenie wątroby. Lokalizacja bólu podana przez Panią (prawy górny kwadrat) może wskazywać na wątrobę i drogi żółciowe, a także zagięcie wątrobowe jelita grubego. Również Pani choroba podstawowa - reaktywne zapalenie stawów, często może współistnieć z zapaleniem jelita grubego. A zatem należy wykonać następujące badania: transaminazy ALAT, GGTP, bilirubina, CRP, morfologia z rozmazem.
Do rozważenia także kolonoskopia.
Witam. Ból brzucha w przypadku sulfasalazyny jest jednym ze skutków ubocznych, myślę, że jeżeli lek jest skuteczny to proponowałbym po konsultacji z lekarzem prowadzącym zredukować dawkę do minimalnej, podczas stosowania której dolegliwości nie występują. Po ewentualnym ustąpieniu dolegliwości ponowne zwiększenie dawki. Oczywiście należy wykluczyć ewentualne schodzenia jak zapalenie dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego lub zapalenie wyrostka robaczkowego (zwykłe USG przeglądowe i komplet badań podstawowych powinno wystarczyć). Pozdrawiam
1. Czy yersinioza była leczona?
2. Czy były wykonywane próby wątrobowe?
3. Czy było wykonywane USG?
4. Czy rozmawiała Pani o tych objawach z lekarzem leczącym zapalenie stawów?