Mam 32 lata, nadcisnienie leczone bisocard 2.5mg od dwóch lat. Wartości średnie z pomiarów 130.80.70

2 odpowiedzi

Mam 32 lata, nadcisnienie leczone bisocard 2.5mg od dwóch lat. Wartości średnie z pomiarów 130.80.70. Miałem ostatnio badanie echo serca oraz próbę wysilkowa. Proszę o komentarz czy wyniki są prawidłowe, lub ze mam powód do obaw. Wynik echo serca : '' obraz prawidlowy dla wieku. Prawidłowa funkcja lewej komory, bez odcinków zaburzeń kurczliwosci miokardium z ef 60%. Prawidłowe wymiary jam serca, bez cech przerostu miokardium LV( wartość graniczna) Prawidłowa funkcja rozkurczowa. Prawidłowe przepływy oraz morfologia zastawek serca, ślad niedomykalnosci zast.trójdzielnej i militarnej. Bez płynu w osierdziu. '' Czy niepokojaca jest wartośc graniczna LV oraz ślady niedomykalnosci?!
Badanie ekg wysilkowe :"Proba wysilkowa wg.protokolu Brucea przerwana po 7min41sek.z powodu osiągnięcia limitu tetna maksymalnego przy obciążeniu 9,6 mets. Próba bezbólowa. Wyjściowa tachykardia a następnie prawidlowy przyrost tetna i cisnienia. W zapisie EKG bez cech spełniajacych kryteria niedokrwiena. Wn: proba klinicznie i EKG ujemna. Czasem kłuję mnie w mostku, tzw sekundowe klucia. Czy mam powód do niepokoju? Badania morfologii poza delikatnie podwyzszonym poziomem cholesterolu, dobre. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Witam,

generalnie docelowe ciśnienie tętnicze powinno być <130/80 mmHg w Pana przypadku.
Wyniki badania echokardiograficznego nie sa niepokojące, natomiast graniczna wartość grubosci sciany lewej komory może swiadczyc o przebudowie miesinia sercowego zwiazanego z nadcisnieniem tetniczym. Skuteczne leczenie i kontrola ciśnienia mogą zapobiec dalszej progresji przerostu.

Prosze skontaktowac sie z lekarzem prowadzacym odnosnie leczenia farmakologicznego, dlatego ze b-bloker nie jest aktualnie lekiem 1 wyboru w leczeniu nadcisnienia tetniczego, tym bardziej w monoterapii.

Z pozdrowieniami

Zwróciłbym jeszcze uwagę na poziom cholesterolu- nieco podwyższony, a przy okazji rownież na inne czynniki ryzyka- czy występują?- palenie papierosów? Brak lub niewystarczająca aktywność fizyczna? Obciążenia rodzinne?