Mam 32 lata, mam jedno zdrowe dziecko, chłopczyka 3 latka urodzony w 2015 r. W 2017 roku dwa razy po

2 odpowiedzi
Mam 32 lata, mam jedno zdrowe dziecko, chłopczyka 3 latka urodzony w 2015 r. W 2017 roku dwa razy poroniłam w kwietniu i drugi raz w październiku. Okazało się że mam niedoczynność tarczycy i mikrogruczolaka 3x4 mm przysadki mózgowej. Czy mam możliwość na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka? Z pierwszą ciążą żadnych problemów, poród siłami natury. Obecnie moje wyniki to Tsh 2.00; FT4 1.20; Prolaktyna 7.30. Na noc bromergon 2,5 tabletki a rano na czczo na zmianę letrox 75 z letrox 100 jedna tabletka. Po drugim poronieniu w listopadzie 2017 r dostałam miesiączki i staramy się z mężem o drugie dziecko, ale niestety póki co bezowocnie. Chodzę do dwóch lekarzy ginekologa i endokrynologa osobno i jeden odsyła do drugiego nikt nie chce się zająć mną i moim problemem. Proszę o pomoc
Niedoczynnośc tarczycy odpowiada za tzw " puste jajo płodowe w 35 dniu cyklu. Inne niepowodzenia to inne przyczyny. Leczenie i wyniki prawidłowe. Może wymazy z szyjki- ureoplasma i chlamydia , p/c ANA I ?

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Powyższe informacje wskazują, że ma Pani mikrogruczolaka przysadki typu Prolactynoma. Leczenie agonistami dopaminy (Bromergon) ma na celu przywrócenie cykli owulacyjnych, czyli powrót płodności, a więc zwiększenie szansy na prokreację. Nie zamieściła Pani informacji, czy cykle są regularne. Jeśli tak, to w fazie lutealnej (7 dni przed spodziewaną miesiączką ) należy sprawdzić następujące poziomy hormonów: FSH, LH, Progesteron, Estradiol, Prolaktyna.
Brak także informacji, w którym tygodniu ciąży nastapiły oba poronienia. Jeśli było to przed 10 t.c., może to wskazywać na zaburzenia naczyniowe i wówczas należałoby rozważyć przeciwkrzepliwe (Acard, ew. heparyna drobnocząsteczkowa).
Odnośnie aktualnej substytucji hormonalnej - nie wymaga ona istotnej korekty. Warto też stosować suplementację Vit.D - 2.000 J/dobę.
Reasumując - obydwa schorzenia nie stanowią przeciwwskazania ani przeszkody w planowanym macierzyństwie. Wymagają jedynie kontroli i podjęcia stosownych działań medycznych.

Eksperci

Maria Gasperowicz

Maria Gasperowicz

Ginekolog

Bielsko-Biała

Alicja Ćwiklińska

Alicja Ćwiklińska

Ginekolog

Lublin

Andrzej Raczyński

Andrzej Raczyński

Ginekolog

Warszawa

Sławomir Szymański

Sławomir Szymański

Ginekolog, Ginekolog onkologiczny, Ultrasonografista

Szczecin

umów wizytę
Tadeusz Łukieńczuk

Tadeusz Łukieńczuk

Chirurg, Endokrynolog

Wrocław

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 116 pytań dotyczących usługi: poronienie
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.