Mam 32 lata, jestem mężczyzną. 12 sierpnia 2019 r. zgłosiłem się do SOR z powodu bardzo silnego bólu

2 odpowiedzi
Mam 32 lata, jestem mężczyzną. 12 sierpnia 2019 r. zgłosiłem się do SOR z powodu bardzo silnego bólu w prawej okolicy lędźwiowej, któremu towarzyszyło obfite pocenie się oraz odruch wymiotny. Po wykonaniu badań (USG jamy brzusznej, TK low dose, bad. laboratoryjne - WBC 10,5 tys./ul, mocz: erytrocyturia 10-15 wpw, poza tym w normie) stwierdzono złóg w prawym moczowodzie wielkości 5 mm, poszerzenie całego UKM do 1,3 cm. Podano leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Następnego dnia wydaliłem kamień, towarzyszył temu krwiomocz ze skrzepami krwi. Po tym czasie wszystkie objawy ustąpiły. W badaniu kontrolnym 10 października 2019 r. stwierdzono nadal poszerzenie prawej miedniczki nerkowej do 1,1 cm. Lekarz urolog stwierdził, że nie jest to nic niepokojącego. Czy na pewno? Czy taka sytuacja nie doprowadzi do niewydolności nerek? W chwili obecnej nie mam żadnych objawów, oddaję normalnie mocz, nie gorączkuję.
Szanowny Panie!
Złóg przechodzący przez moczowód może spowodować jego podrażnienie i obrzęk, co będzie skutkowało utrzymującym się przez jakiś czas poszerzeniem miedniczki a nawet początkowego odcinka moczowodu w USG . Nerka może wolniej opróżniać się z moczu, jednak ze względu na datę wydalenia złogu i datę badania USG( ok 2miesiące) polecałbym wykonanie badania z kontrastem ( np urografii) w celu oceny i upewnieni się że nie doszło np. do wtórnego zwężenia moczowodu . Pozdrawiam

Należy przyjrzeć się problemowi bliżej skoro są odchylenia w badaniu usg po 2 miesiącach od wydalenia złogu- czy poszerzenie się utrzymuje, czy dotyczy tylko miedniczki czy też moczowodu, kielichów nerkowych? Czy są inne złogi w układzie moczowym? Czy nie ma patologii moczowodu? Pytań jest wiele. Proszę zapisać się na wizytę + usg układu moczowego ( na czczo i z pełnym pęcherzem). Wówczas można planować dalszą diagnostykę o ile będzie wskazana. Powinien Pan również oddać złóg do badania- analiza złogu i dostarczyć wynik na wizytę.