Mam 31 lat i od kilku miesięcy plamię na brązowo przed miesiączką. Zrobiłam badania hormonów: w 6 dn

2 odpowiedzi
Mam 31 lat i od kilku miesięcy plamię na brązowo przed miesiączką. Zrobiłam badania hormonów: w 6 dniu cyklu: FSH - 6,35 mIU/ml, LH - 8,04, Estradiol -19,00 pg/ml, Prolaktyna 9,53 ng/ml; 14 dzień cyklu: LH - 39,86 mIU/ml, Estradiol 334,43 pg/ml; 24 dzień cyklu Progesteron 9,97 ng/ml. Lekarz zalecił mi brać Duphaston w II fazie cyklu przez 10 dni po 2 tabletki, przez 3 m-ce. Wybrałam dwie serie, ale okropnie reaguję na ten lek po wybraniu całego blistra - mam bolesne, twarde piersi, wilczy apetyt, złe samopoczucie, okropne ropne krosty na twarzy (szczególnie w okolicy żuchwy), przesuszoną skórę, ogólnie czuję się fatalnie. Ponadto lek ten rozregulował mi miesiączkę (zwykle około 30 dniową), w tym cyklu przyszła po 35 dniach i również zaczęła się od krwi brązowo-czarnej (plamienia). Moje pytanie brzmi: Jeśli tak źle reaguję na Duphaston to czy w dalszym ciągu powinnam go przyjmować? Czy za moje plamienie na pewno odpowiada zbyt niski progesteron? Dodam jeszcze, że będąc nastolatką miałam zaburzenia w miesiączkowaniu (brak miesiączki przez 3-4 m-ce) i wtedy rzeczywiście to była wina niskiego progesteronu, brałam ten lek ale nigdy nie plamiłam i czułam się wtedy po nim dobrze. Później przez wiele lat miesiączkowałam regularnie. Kilka miesięcy temu miałam zamrażaną nadżerkę, ale plamienie rozpoczęło się około 3 m-cy po zamrażaniu, więc raczej go z tym nie łączyłam. Czy jednak może mieć ono związek z tym zabiegiem? Czy można przyjmować Luteinę podjęzykowo zamiast Duphastonu (Luteinę brałam w przeszłości i również nie kojarzę, żebym się źle po niej czuła)? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Można luteinę zamiast Duphastonu , Brak związku nadżerki z obecnym problemem. Proszę wykonać TSH . Co w USG ginekologicznym?

Witam . Jak najbardziej Luteinę można zastosować zamiast Duphastonu. Co do plamień trzeba by było wykonać badanie USG i badanie na wziernikach. W połowie II fazy cyklu poziom powyżej 3 ng/ml świadczy o przebytej owulacji. Badania zwykle robi si 3-5 d.c. ale wyniki są Ok. Pozdrawiam.