Mam 30 lat robiłam kolonoskopię i na w głębokości około 30 cm od brzegu odbytu światło esicy przwężo

1 odpowiedzi
Mam 30 lat robiłam kolonoskopię i na w głębokości około 30 cm od brzegu odbytu światło esicy przwężone,niepodatne na rozdmuchiwanie bez zmian na powierzchni śluzówki. Badanie wycinka ze zwężonego odcinka esicy: aktywny proces zapalny błony śluzowej najbardziej odpowiada zapaleniu infekcyjnemu.

Ostatnio zlecono mi zrobić rezonans magnetyczny jamy brzusznej. Oto wyniki:

W zakresie objętej badaniem części miednicy podejrzenie obecności zmiany naciekowej obejmującą esice- dokładniejsza ocena możliwa w badaniu MR miednicy. Niewielka ilość płynu w miednicy międzypętlowo.

Wątroba niepowiększona z drobną torbielą w segmencie 8 poza tym o jednorodnym sygnale miąższu, bez wyodrębniających się zmian ogniskowych,bez cech restrykcji dyfuzji.W tkance tłuszczowej przy tylnej powierzchni wątroby( na poz. segm. 6) i prawej nerki widoczne są nieregularne strefy miękkotkankowe - wielkość około 8 x 10 milimetrów ,6 mm i 10 x 13 mm, o nieco nieregularnych obrysach niskosygnałowe w T2 w na obwodzie, niejednorodne w T1w ,niskosygnałowe w centrum 2DFIESTA,hiperintensywne w DWI(narastająco),dwie z restrykcja dyfuzji ,z cechami wzmocnienia pokontraktowego- meta do otrzewnej ściennej wątroby? Podobna zmian wielogronkowa wielkości 15 x 11 mm widoczna jest w przyleganiu do powierzchni przedniej segmentu 4.

Oba nadnercza prawidłowe.Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrz wątrobowe nieposzerzone, o gładkich zarysach bez cech kamicy przewodowej.Pęcherzyk żółciowy zagięty,bez ubytków sygnału typowych dla złogów żółciowych.Trzustka niepowiększona, o gładkich obrysach bez zmian ogniskowych,główny przewód trzustkowy nieposzerzony.Śledziona niepowiększona jednorodna.Nerki prawidłowe w badaniu MR. Powiększonych węzłów chłonnych w przestrzeni zaotrzewnowej nie uwidoczniono.

Wnioski: W tkance tłuszczowej, przy tylnej powierzchni wątroby(na pod. segm 6) i prawej nerki widoczne są nieregularne strefy miękkotkankowe - obraz w łączności z podejrzeniem tu esicy sugeruję meta. Wskazana dalsza diagnostyka SPECT,PET/TK.W zakresie objętej badaniem części miednicy podejrzenie obecności zmiany naciekowej obejmującą esice -dokładniejsza ocena możliwa w badaniu MR .miednicy.
Proszę o opinię

Dziękuję i pozdrawiam
Zapraszam na konsultację z wynikami badań.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz