Mam 28 lat, w połowie lutego tego roku miałem wypadek na nartach w skutek, którego naderwałem ACL ("

1 odpowiedzi
Mam 28 lat, w połowie lutego tego roku miałem wypadek na nartach w skutek, którego naderwałem ACL ("w części środkowej zachowana ciągłość pojedynczych włókien"). Mija właśnie pół roku od kontuzji i w związku z tym że czasem "coś mi przeskakuje w kolanie" ortopeda zalecił mi zrobienie kolejnego rezonansu. Jednak niestety z powodu wyjazdu w delegacje następną wizytę u ortopedy mam dopiero za ponad 3 tygodnie, a to co wyczytałem w wynikach rezonansu nie jest dla mnie jednoznaczne. Dodatkowo zaraz po przyjeździe z delegacji biegnę półmaraton więc wolałbym wiedzieć czy w ten sposób nie doprowadzę do jakiś poważniejszych komplikacji. Po urazie kiedy główne dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości stawu ustąpiły byłem bardzo aktywny fizycznie i przebiegłem już do tego momentu 3 razy dystans półmaratonu i wiele krótszych treningów.
A teraz konkrety z MRI:
"Dużego stopnia regresja zmian obrzękowych, pourazowych szpiki kostnego kłykci kości udowej i piszczelowej - niecałkowita." - To jest dla mnie dosyć jasne że dobrze się dzieje :)
"Zmiany degeneracyjne II stopnia rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej - progresja w porównaniu z badaniem poprzednim." - Tutaj nie bardzo wiem co może oznaczać progresja, czy to progresja zmian czy progresja w leczeniu?
"Skośna szczelina pęknięcia rogu tylnego łąkotki bocznej - niewidoczna w badaniu poprzednim oraz zmiany degeneracyjne III stopnia pogranicza rogu tylnego i trzonu tej łąkotki - progresja" - Czyli jakieś nowe odkrycie ale na ile poważne?
"Częściowa regresja ilości płynu w obrębie jamy stawowej, jednak niecałkowita - o separacji do 6 mm w zachyłku nadrzepkowym. Dyskretnie pogrubiała maziówka. MCL w wykonanych sekwencjach bez cech uszkodzenia" - Tu rozumiem że wszystko w miarę OK.
"Cechy prawie całkowitego zerwania ACL w jego proksymalnym odcinku, dalsza część więzadła w całości o podwyższonych sygnałach, obrzęknięte" - To chyba mniej więcej wiedziałem.
Z ważnych informacji dodałbym jeszcze, że lekarz kilkukrotnie badał stabilność kolana i stwierdzał że jest OK.
Wiem, że informacje zamieszczone tutaj to tylko drobna część wszystkiego co należy wiedzieć aby podjąć jakąś konkretną decyzję więc nie oczekuje tutaj stwierdzenia typu "biegnij nic ci nie będzie". Chciałbym tylko dowiedzieć się czy po powtórzonym badaniu można wywnioskować coś co byłoby konkretnym przeciwwskazaniem do dalszej aktywności lub sugerowałoby konieczność operacji. Niepokoi mnie w szczególności ta łąkotka bo domyślam się że odczuwane przeze mnie "przeskakiwanie" może być spowodowane właśnie jej urazem.
Kolano do operacji .
Dalsze uprawianie sportu jest możliwe ale ze 100% pewnością w przyszłości będzie gorzej nie lepiej.
Żaden zawodowiec z takim wynikiem nie uzyskałby zgody na trening i zawody.
Pozdrawiam.