Mam 28 lat i od 15. roku życia zmagam się z problami kolana. Wszystko zaczęło się w 2005 roku kiedy
1
odpowiedzi
Mam 28 lat i od 15. roku życia zmagam się z problami kolana. Wszystko zaczęło się w 2005 roku kiedy naderwałem sobie więzadło, niestety wtedy byłem (trzeba mówić jak jest) młody i głupi i nie godziłem się na żaden zabieg. Kilka lat później miałem ponownie problemy, z tym, że z łąkotką, oczywiście w tym samym kolanie.
Przez jakieś 7 lat był spokój z kolanem, nie miałem żadnych bóli ani problemów i regularnie ćwiczyłem, co więcej przez ponad 4 lata miałem fizycznie wymagającą pracę i prędzej poddawały się plecy niż nogi.
Ostatnio jednak ponownie kolano się poddało (prawdopodobnie najpierw naruszyło się przy graniu w piłkę nożną a uraz nagle się zaczął chwile później podczas tańca).
Bylem na pierwszej konsultacji jak postępować po urazie i obok wskazówek dostałem też polecenie udania sie na rezonans, na takim już byłem a to opis który dostałem:
"Rozerwanie więzadła krzyżowego przedniego; więzadło znacznie pogrubiałe, luźny fragment widoczny w szparze stawu- brak ciągłości włókien. Obrzęk tkanki tuszczowej okołowięzadłowej z pogrubieniem i zatarciem struktur torebkowo-więzadłowych.
Złożone pęknięcie łąkotki przyśrodkowej z uszkodzeniem rogu przedniego, z oderwanym fragmentem trzonu który jest przemieszczony w kierunku dołu międzykłyciowego oraz z poziomym rozwarstwieniem rogu tylnego.
Ściegno mięśnia podkolanow o nieznacznie podwyższonym sygnale w okolicy przyczepu udowego i zachowanej ciągłości- stan po naciągnięciu.
Zmiany obrzękowe części głębokiej więzadła pobocznego przyśrodkowego.
Więzadło krzyżowe tylne kątowo zagięte, o podwyższonym sygnale i zachowanej ciągłości.
Nierównosci zarysu chrząstek stawowych w przedziale przyśrodkowym stawu kolanowego - cechy wczesnej chondromalacji.
Dyskretny podchrzęstny obrzęk szpiku przedniej części kłykcia przyśrodkowego piszczeli oraz w obrębie wyniosłości miedzykłykciowej sięgający głębokości ok 9 mm.
Umiarkowana ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym i niewielka w szparze stawu.
Poza tym obraz struktur kolana lewego w normie."
Oczywiście w najbliższym czasię postaram się udać do specjalisty który mną dalej pokieruje ale już teraz chciałem się zapytać jaki zabieg jest w takim przypadku najbardziej prawdopodobny (bo nie oczekuję, że obędzie się bez zabiegu).
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Przez jakieś 7 lat był spokój z kolanem, nie miałem żadnych bóli ani problemów i regularnie ćwiczyłem, co więcej przez ponad 4 lata miałem fizycznie wymagającą pracę i prędzej poddawały się plecy niż nogi.
Ostatnio jednak ponownie kolano się poddało (prawdopodobnie najpierw naruszyło się przy graniu w piłkę nożną a uraz nagle się zaczął chwile później podczas tańca).
Bylem na pierwszej konsultacji jak postępować po urazie i obok wskazówek dostałem też polecenie udania sie na rezonans, na takim już byłem a to opis który dostałem:
"Rozerwanie więzadła krzyżowego przedniego; więzadło znacznie pogrubiałe, luźny fragment widoczny w szparze stawu- brak ciągłości włókien. Obrzęk tkanki tuszczowej okołowięzadłowej z pogrubieniem i zatarciem struktur torebkowo-więzadłowych.
Złożone pęknięcie łąkotki przyśrodkowej z uszkodzeniem rogu przedniego, z oderwanym fragmentem trzonu który jest przemieszczony w kierunku dołu międzykłyciowego oraz z poziomym rozwarstwieniem rogu tylnego.
Ściegno mięśnia podkolanow o nieznacznie podwyższonym sygnale w okolicy przyczepu udowego i zachowanej ciągłości- stan po naciągnięciu.
Zmiany obrzękowe części głębokiej więzadła pobocznego przyśrodkowego.
Więzadło krzyżowe tylne kątowo zagięte, o podwyższonym sygnale i zachowanej ciągłości.
Nierównosci zarysu chrząstek stawowych w przedziale przyśrodkowym stawu kolanowego - cechy wczesnej chondromalacji.
Dyskretny podchrzęstny obrzęk szpiku przedniej części kłykcia przyśrodkowego piszczeli oraz w obrębie wyniosłości miedzykłykciowej sięgający głębokości ok 9 mm.
Umiarkowana ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym i niewielka w szparze stawu.
Poza tym obraz struktur kolana lewego w normie."
Oczywiście w najbliższym czasię postaram się udać do specjalisty który mną dalej pokieruje ale już teraz chciałem się zapytać jaki zabieg jest w takim przypadku najbardziej prawdopodobny (bo nie oczekuję, że obędzie się bez zabiegu).
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry!
Opisane objawy i wynik rezonansu magnetycznego wskazują na uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej oraz więzadła krzyżowego przedniego. Ze względu na czas, jaki upłynął od zabiegu zalecana będzie artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego oraz zaopatrzenie uszkodzeń łąkotki przyśrodkowej.
Paweł Sokołowicz
Opisane objawy i wynik rezonansu magnetycznego wskazują na uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej oraz więzadła krzyżowego przedniego. Ze względu na czas, jaki upłynął od zabiegu zalecana będzie artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego oraz zaopatrzenie uszkodzeń łąkotki przyśrodkowej.
Paweł Sokołowicz
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Podobne pytania
- Chciałabym się dowiedzieć, czy psychoterapeuta na pierwszym spotkaniu powinien sugerować pacjentowi rozstanie się z partnerem. Żeby przybliżyć Państwu sytuację - jestem osobą, która od 4 lat cierpi na zaburzenia lękowe i leczy się w tym kierunku. W tej chwili jest dobrze, jednak w sytuacjach…
- Mam 38 lat i od ok. pół roku borykam się z prawię ciągłym, narastającym bólem głowy w okolicy skroni z lewej strony. Czasem ból ten "przechodzi" w okolicę potylicy i lewego oka. Dodatkowym objawem jest również narastający szum uszny, ostatnio coraz głośniejszy. Od niedawna mam również lekkie…
- Czy mezoterapia igłowa pomoże mi w zapaleniu łojotokowym skóry głowy? Bardzo mi włosy wypadają i myślę właśnie o tym zabiegu ? Pomoże trochę ?
- Mam 55 lat jestem po 3 porodach po pierwszym porodzie miałam usuwanego guza na szyjce macicy ,przypuszczalnie zostało mi wycięte trochę więcej niż tylko guz.. Bo z czasem zaczęła mi wychodzić macica , wpłynęło to negatywnie w różnych aspektach mojego życia. Już 16 lat temu byłam zdecydowana na…
- Jakies 2 miesiące temu w badaniu ginekologicznym wykazało ze mam małego mięśniaka. Lekarz stwierdził ze nie ma obaw i nie trzeba z tym nic robić. Cytologie mialam w tym samym czasie robioną i też było ok. Trzy dni temu po stosunku zaczełam krwawić, zdenerwowana udałam sie do lekarza do szpitala.…
- Mam zęba do kanałowego leczenia, niestety trochę boli. Za dwa dni wyjeżdżam na tygodniowe wakacje. Czy lepiej poczekać z leczeniem do powrotu czy zatruć go jeszcze przed wyjazdem? Mam obawy, ze otwarcie go i zatrucie spowoduje jeszcze większy ból i będzie jeszcze gorzej...
- Panie Doktorze, ma Pan bardzo duże doświadczenie w implantologii, proszę doradzić mi który wybrać system implantologiczny. Z tego co orientowałam się rozbieżności w cenach są bardzo duże. Czy warto płacić więcej?
- Regularnie oddaję krew jako honorowy dawca i od niedawna zacząłem mieć problemy z poziomem hemoglobiny we krwi. Utrzymuje się w przedziale od 12 do <13,5, co skutkuje częstszą dyskwalifikacją. Zacząłem przyjmować żelazo w kapsułkach (28mg + wit.C, wit. z gr. B). Czy da się określić, przez jak…
- Proszę o interpretację badań mamy bardzo się martwię :( Badanie TK po podaniu SC Pluca prawidłowo upowietrznione bez zmian ogniskowych. Niewielkie zwloknienia w szczytach płuc. Niedomna PS5 W LS3 przysrodpiersiowo pęcherz rozedmowy 14 mm. Zgrubien opłacanych ani płynu w jamię oplucnej badanie…
- Czy zajmuje się Pan malasma skory twarzy? Pozdrawiam, Magda
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.