Mam 26 lat i jestem mężczyzną, palę nałogowo papierosy i mam nadwagę. Mój problem to bóle w klatce p

3 odpowiedzi
Mam 26 lat i jestem mężczyzną, palę nałogowo papierosy i mam nadwagę. Mój problem to bóle w klatce piersiowej od około tygodnia (takie bóle nigdy wcześniej nie występowały) - na początku ból miał charakter ściskający, trwał kilka sekund i występował w mostku po 2 dniach charakter bólu zmienił się i zaczął występować po lewej stronie klatki piersiowej i promieniować do miejsca pod lewą łopatką. Ból nie jest mocny ale odczuwalny, jest on uciskowy, występuje z przerwami cały dzień. Miałem 2x EKG spoczynkowe i ECHO serca, badania wyszły bez zmian, morfologia także. Kardiolog stwierdził, że to nie serce i może to być na tle nerwowym. Czy mogę być spokojny o serce? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Z przedstawionego opisu sytuacji wydaje się, że faktycznie dolegliwości mają charakter pozasercowy.

Szanowny Panie.
Opisany przez Pana zespół bólowy ma najprawdopodobniej pochodzenie pozasercowe - oprócz tzw. „somatyzacji stresu” pod uwagę należy brać przyczyny takie jak nerwoból międzyżebrowy, chorobę wrzodową dwunastnicy, refluks żołądkowi-przełykowy, a także ból opłucnowy tzw. „pleurodynię”. Aby przybliżyć się do rozpoznania - co nie zawsze jest możliwe - należy zebrać dodatkowe informacje.
Wszystko powyższe nie zwalnia od niepokoju o Pańskie serce, ponieważ jako osoba z chorobą otyłości oraz uzależniona od nikotyny należy Pan do grupy o istotnie podwyższonym ryzyku zgonu, a po przekroczeniu 40-tego roku życia ryzyko to będzie oceniane jako bardzo wysokie. Zatem najbliższe lata warto wykorzystać do poprawy sytuacji zdrowotnej.
Z życzeniami sukcesu na tym polu
M. S.
Najpewniej ból ma charakter poza sercowy,jednak z uwagi na czynniki ryzyka-papierosy i nadwaga warto jeszcze wykonać test wysiłkowy ekg,
Pozdrawiam.