Mam 25 lat pod 3 lat haszimoto i od 8 dni nadciśnienie np. Ciśnienie 148/108. Badania morfologi, kre

6 odpowiedzi
Mam 25 lat pod 3 lat haszimoto i od 8 dni nadciśnienie np. Ciśnienie 148/108. Badania morfologi, kreateniny, cholesterol i tsh w normie. Od internisty Otrzymałam leki tritace 2 5 i tertensif 1.5 mg. Biorąc te leki ciśnienie jest wporzadku 128/89 ale mam ten problem że jestem bardzo slaba, kłuje mnie serce i rano wstaje z bólem głowy. Czy powinnam wrócić do lekarza i zmienić leki ?
Jeżeli chciałaby Pani mieć zdrowe potomstwo w przyszlosci, to pomijając fakt samego nadciśnienia które w Pani wieku wymaga poszerzonej diagnostyki, należałoby się zastanowić nad zmianą leczenia. To jednak wymaga konsultacji z lekarzem, do czego zachęcam i zwracam uwagę, że przez internet nawet lekarz może podsunąć nietrafione sugestie, gdyż to co Państwu wydaje się istotne, może mieć drugorzędne znaczenie dla procesu diagnostyki, a z kolei sprawy przez Państwa pomijane lub tylko szczątkowo poruszane, mogą mieć istotne znaczenie. Np. nie wiadomo, czy zamierza Pani mieć dzieci, czy też nie, a taka informacja istotnie zmieniłaby moja odpowiedź.

Dzień dobry! Zadała Pani to samo pytanie dwa razy - przed chwilą odpowiedziałam na pierwsze pytanie, znajdzie Pani tam wyjaśnienie nurtujących Panią problemów.
Jeśli źle toleruje Pani leki przeciwnadciśnieniowe to należy wrócić do lekarza i spróbować zmienić preparat lub sposób dawkowania
Jeżeli to nie jest przypadek i wiąże Pani to poczucie z lekami to tak.Pozdrawiam
Szanowna Pani!
Nadciśnienie tętnicze w tak młodym wieku wymaga szczegółowej diagnostyki pod kątem ewentualnej wtórej (odwracalnej) przyczyny. Ważne jest aby utrzymywać prawidłową masę ciała, stosować zróżnicowaną oraz niskosodową dietę, regularnie wykonywać wysiłek fizyczny.
U młodych kobiet, nie zalecałbym stosowania leków z gruby inhibitorów konwertazy angiotensyny II (Tritace) z uwagi na ich działanie teratogenne (uszkodzenia płodu).
Pani problemy wymagają zebrania dokładnego wywiadu, zbadania oraz wnikliwej oceny podczas konsultacji u kardiologa.
W tym wieku nadciśnienie wymaga pogłębionej diagnostyki. Wskazana jest wizyta u kardiologa. Do tego czasu należy prowadzić systematyczną kontrolę ciśnienia min. 2x dziennie. Książeczkę z zapisanymi wartościami powinien zobaczyć lekarz celem Ew. korekty leczenia. Tritace nie powinno być przepisywane kobiecie która może potencjalnie zajść w ciąże. Pozdrawiam