Mam 25 lat. Od 2 lat choruje na nerwice lekowa. Moje objawy to głównie napięcie i wysokie tętno. W s

1 odpowiedzi
Mam 25 lat. Od 2 lat choruje na nerwice lekowa. Moje objawy to głównie napięcie i wysokie tętno. W stresujących sytuacjach nawet do 170 uderzeń. Po konsultacji kardiologicznej przez pół roku zażywałam lek bixebra 5mg na dobę, niestety nie sprawdzało się to w atakach paniki. Jakiś czas temu odstawiłam lek i lekarz przepisał mi propranolol 10mg doraźnie. Aktualnie jestem przeziębiona i od dwóch dni moje tętno szaleje przez co jeszcze bardziej się nakręcam i tętno dochodzi do 130. Wczoraj według zaleceń wzięłam propranolol po którym napięcie w klatce ustąpiło a tętno obniżyło się do 80-85. Moje pytanie brzmi czy dziś jeśli znów dzieje się to samo mogę przyjąć kolejna tabletkę ? Nie bardzo mogę określić doraźne przyjmowanie tego leku skoro są sytuacje gdy jestem spięta i tętno szaleje nawet 3-4dni i dopiero puszcza.
Szanowna Pani,
Opisywane dolegliwości mogą mieć podłoże nerwowe (związane ze stresem, emocjami). Przyspieszenie zatokowe spowodowane stresem lub nadmierną pobudliwością nerwową zanika po usunięciu przyczyny stresującej lub po zażyciu preparatów ziołowych ogólnie uspokajających/leków przepisanych przez lekarza psychiatrę. Jest Pani młodą osobą i w takim wieku choroba niedokrwienna serca czy arytmia jest rzadką chorobą. Sugeruję dodatkowo zastosować preparat magnezu z witaminą B6 oraz preparat potasu. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacji. Dodatkowo proponuję oznaczenie TSH, fT4, poziomu potasu, magnezu, aby wykluczyć nadczynność tarczycy, dyselektrolitemię jako przyczyny arytmii. Po konsultacji z kardiologiem można rozważyć włączenie leku z grupy beta blokerów na stałe, z możliwością dodatkowej tabletki w razie tachykardii przy braku skuteczności stale dawkowanego leku. Objawy, które Pani opisuje wymagają planowej konsultacji z kardiologiem i wykonania badań dodatkowych (echo serca, EKG i/lub Holter EKG, itp), które pozwolą na wykluczenie kardiologicznych przyczyn dolegliwości. Pozdrawiam! dr n. med. Anna Walewska
Sugeruję wizytę: Konsultacja online (pierwsza) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.