Mam 24 lata, nie jestem w ciąży. Od jakiegoś czasu jestem senna szczególnie w pierwszej połowie dnia

1 odpowiedzi
Mam 24 lata, nie jestem w ciąży. Od jakiegoś czasu jestem senna szczególnie w pierwszej połowie dnia i szczególnie po posiłkach. Oprócz tego często mam zgagę i jest mi niedobrze i od czasu do czasu mam bóle w nadbrzuszu i pod lewą piersią. Zrobiłam test obciążenia glukozą. Mój wynik na czczo 95, po 2 godzinach 80. Lekarka powiedziała mi, że to może być insulinooporność i zmiana diety powinna pomóc. Nie skierowała mnie na dalszą diagnostykę. Czy są jeszcze inne badania, które powinnam wykonać?
Senność po posiłkach może wynikać z dużej ilości węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym w spożytym posiłku. Proponuję przeanalizować dietę i ograniczyć te produkty na rzecz białka i tłuszczy. (Lista produktów dostępna w internecie).
Zgaga jest objawem choroby refluksowej przełyku. Może nasilać się po niektórych pokarmach tj kawa, czekolada, napoje gazowane. Jeśli modyfikacja diety nie przyniesie poprawy a zgaga jest co najmniej raz w tygodniu konieczne jest zastosowanie leków podnoszących pH w żołądku.
Wskazane jest wykonanie podstawowych badań biochemicznych i USG brzucha.