Mam 24 lata. Mam upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim. Chciałabym się dowiedzieć czy mogłabym wzią

3 odpowiedzi
Mam 24 lata. Mam upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim. Chciałabym się dowiedzieć czy mogłabym wziąść ślub. Czy potrzebna jest zgoda sądu. Proszę o odp.
Szanowna Pani,
niepełnosprawność intelektualna nie jest formalną przeszkodą w zawarciu związku małżeńskiego, o ile nie ma Pani ograniczonych praw publicznych, a urzędnik Stanu Cywilnego nie zakwestionuje Pani zdolności do świadomego podejmowania decyzji. W przypadku odmowy urzędnik skieruje sprawę do właściwego sądu, który wyda zgodę lub odmowę prawa udzielenia ślubu.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu pomyślności
Szymon NIemiec

Nie ma w Polsce takiej ustawy ,aby niepelnosprawnosc intelektualna
była przeszkodą w zawarciu slubu.Przeszkoda mogą być zaburzenia psychiczne, nieuswiadomienie sobie roli małżeństwa z pobudek i trudności psychicznych. Nie ma zakazu małżeństwa, ani posiadania dzieci w Pani przypadku .Pozdrawiam, Tamara Bogdanowicz Psycholog psychoterapeuta
Art. 5. Kodeksu rodzinnego stanowi " Kierownik urzędu stanu cywilnego, który dowiedział się o istnieniu okoliczności wyłączającej zawarcie zamierzonego małżeństwa, odmówi przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński lub wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 41, a w razie wątpliwości zwróci się do sądu o rozstrzygnięcie, czy małżeństwo może być zawarte" Natomiast art. 12 Kodeksu rodzinnego § 1 " Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa"
Oznacza to, że jeżeli kierownik USC w którym zamierza Pani zawrzeć związek małżeński uzna, że Pani niepełnosprawność intelektualna stanowi przeszkodę do zawarcia związku małżeńskiego skieruje sprawę do sądu. W takiej sytuacji sąd zdecyduje o tym czy może Pani zawrzeć związek małżeński czy też nie.