Mam 23 lata. Mam problem z pełną erekcją. Otóż jestem w związku od paru miesięcy i na początku było

3 odpowiedzi
Mam 23 lata. Mam problem z pełną erekcją. Otóż jestem w związku od paru miesięcy i na początku było wszystko okey, jeżeli chodzi o seks i w ostatnim czasie pojawił się problem z pełnym zwodem, a jak już jest pełen zwod to szybko dochodzę. Właśnie od jakiegoś czasu siedzi mi w głowie to, że np ex dziewczyny był lepszy w łóżku ode mnie i podczas stosunku pomimo prób nie myślenia o tym właśnie zaczynam myśleć. Dodam, że z poprzednimi partnerkami nie miałem takich problemów i seks był udany. Co z tym zrobić?
Szanowny Panie,

cieszę się, że poszukuje Pan rozwiązania tej trudności, by polepszyć/przywrócić satysfakcjonującą jakość swojego/Państwa pożycia seksualnego. Z opisu wynika, że dysfunkcja pojawiła się nagle, w ostatnim czasie. Warto zatem zadać pytanie, co takiego się wydarzyło – być może bezpośrednio między Państwem – że w tym momencie odczuwa Pan trudność z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji. Jest to o tyle istotne, że skuteczna, zindywidualizowana pomoc wiąże się z poznaniem źródła dysfunkcji, zwłaszcza że podkreśla Pan, że wcześniej w trakcie współżycia z obecną partnerką, jak i poprzednimi taki problem nie występował. Co ważne wskazuje Pan, że pojawiają się myśli zw. z byłym partnerem Pana dziewczyny. Czy problemy ze wzwodem występują od momentu pojawienia się myśli o ex partnerki? Pytanie, jakie warto zadać dotyczy tego, czy myśli są wynikiem uzyskania przez Pana szczegółowych informacji nt. poprzedniego związku partnerki pozyskanych w ramach tzw. szczerych rozmów o wzajemnej przeszłości, czy też wynikiem spontanicznego tudzież sytuacyjnego ujawnienia jakiś kwestii?
Podsumowując – z zaprezentowanych przez Pana informacji wynika, że prawdopodobną przyczyną trudności z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu jest czynnik psychologiczny, związany z Pana myśleniem, wyobrażaniem i porównywaniem siebie z poprzednim partnerem Pana partnerki. Warto podkreślić, że takie negatywne i prawdopodobnie stresogenne dla Pana myśli wiążą się z negatywnym pobudzeniem emocjonalnym, co przekłada się na aspekt fizjologiczny. Nastawienie wobec partnerki, obecne emocje zw. z odczuwaniem intymności, bliskości, zaufania, otwartości, poczucie lub brak poczucia bezpieczeństwa i spełnienia wpływają w określony sposób na przebieg stosunku seksualnego.

Pyta Pan, co warto zrobić? Gdy źródło trudności ma swoje źródło w czynniku wskazanym powyżej warto rozważyć konsultację z psychologiem-seksuologiem i krótkoterminową terapię indywidualną czy też pary, w ramach której specjalista wysłucha, udzieli informacji m.in. o warunkach dla właściwej funkcji seksualnej, o psychogennych mechanizmach powstania zaburzenia. Pozwoli to obniżyć poziom strachu przed zaburzeniem jako czymś nieznanym i jednocześnie pozwoli stworzyć logiczną podstawę następnych wskazówek dot. powolnego budowania związku seksualnego/partnerskiego, gdy pragnie Pan/Państwo kontynuować obecną relację. Umożliwi również wyeliminowanie ewentualnego występowania takiej trudności w przyszłości. Specjalista pomoże także w komunikacji między Państwem, zw. z oczekiwaniami partnerki, budowaniem poczucia zaufania, nauki cierpliwości i zrozumienia. Pomocne dla Pana mogą okazać się również treningi autogenne, czyli ćwiczenia relaksacyjne z autosugestywnymi komunikatami.

Ufam, że wstępne wskazówki pomogą Panu podjąć odpowiednie działania.

Życzę zdrowia,

dr Monika Gmurek

Dzień dobry,
pisze Pan, że jest Pan w związku od paru miesięcy. Jak długo na początku było normalnie? O jakiego czasu pojawił się problem? Proszę pomyśleć jakie okoliczności były w trakcie pierwszego zaburzenia wzwodu. Odpowiedź na te i szereg innych pytań pozwoli znaleźć przyczynę problemu. Właściwym byłaby konsultacja seksuologa psychoterapeuty.
Pozdrawiam ES
Zaburzenia erekcji oraz wytrysku, które Pan opisuje mogą mieć podłoże psychiczne. Sam Pan opisuje, że ma to związek z myślami i emocjami, które towarzyszą zbliżeniom.
Warto udać się do specjalisty, który pomoże Panu ustalić przyczynę tych trudności i zaproponuje odpowiednią terapię.