Mam 21 lat, rozpoznano u mnie kłykciny kończyste w okolicach odbytu. Pani dermatolog przpisała mi kr

9 odpowiedzi
Mam 21 lat, rozpoznano u mnie kłykciny kończyste w okolicach odbytu. Pani dermatolog przpisała mi krem Aldara 5%, ale poleciła również operacje laserem. Chciałbym się dowiedzieć, która metoda jest bardziej skuteczna? Wiem, że lek kosztuje około 400 zł. Jaki byłby koszt zabiegu, jeśli brodawek jest już sporo?
Bardzo proszę o szybką odpowiedz, pozdrawiam!
Dzień dobry, jeśli chodzi o moje doświadczenia preferuję leczenie zachowawcze (krem), pozdrawiam

Dzień dobry. Jeżeli rozpoznanie jest prawidłowe,to obydwie zaproponowane metody mają sporo wad.Krem aldara działa p/wirusowo,ale potrzeba go stosować około 1,5-2,5 miesiąca ,czyli 1 opakowanie ( 12 saszetek- czyli 3 gramy ) nie wystarczy na taką terapię . Laser moze być pomocny ,tylko nigdy to nie będzie 1 zabieg .A poza tym po co skoro są leki zewnętrzne ( na receptę w graicach 80 do 115 zł ) gdzie mamy do dyspozycji minimum 5 gram i znacznie większą szansę na wyleczenie w 2-2,5 tygodnia. Z poważaniem dr Piotr Mazur.
Witam! Taki zabieg to koszt 1000 złotych. Zaletą w porównaniu do Aldary jest szybkie usunięcie i wygojenie nie zajmujące więcej niż 10 dni. W przypadku Aldary leczenie rozciąga się w tygodnie. Zapraszam na konsultację i zabieg.
Sugeruję wizytę: Dermatologia estetyczna-wypełniacze,botoks,lasery - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Koszt zabiegu zapewne uzależniony jest od rejonu. Skuteczność jednej i drugiej metody uzależniona jest o pewnych zmiennych m.in od tego czy w kanale odbytu nie ma zmian. W lokalizacji zmian okołoodbytniczo zalecam zawsze kontrolę u proktologa, aby wykluczyć zmiany w kanale odbytu. Zapraszam na konsultację celem oceny sytuacji.
Witam, leczenie za pomocą lasera CO2 to skuteczna i szybka metoda, koszt zabiegu to 500 zł.
Witam.
Wg moich doświadczeń warto rozważyć zabieg lub połączenie dwóch metod.
Wszystko zależy od zaawansowania choroby.
Koszt zabiegu ustalany jest indywidualnie.
Szanowna Pani,

Kłykciny kończyste to brodawki wirusowe związane z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Część szczepów HPV ma wpływ na zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów. Zdecydowanie zalecam kontrolę ginekologiczną i proktologiczną (ew. laryngologiczną), by nie przeoczyć brodawczaków tarczy szyjki macicy, kanału odbytu i gardła.

Aldara, czyli imikwimod jest lekiem immunomodulującym, działającym przez aktywację receptorów żetonowych (TLR7), który posiada największą spośród leków miejscowych skuteczność w usuwaniu HPV. Niewiele mniejszą skutecznością cechuje się Condyline (podofilotoksyna), który jest jednak mniej drażniący i niemal 4x tańszy.

Laserowe usuwanie brodawek wirusowych polega na odparowywaniu tkanek (a więc uwalnianiu cząsteczek wirusa w dymie lasera), co wiąże się z ryzykiem przeniesienia wirusa na nabłonek dróg oddechowych pacjenta, jak i całego personelu pracującego przy zabiegu. Ponadto opary tkanek zawierają potencjalne mutageny - węglowodory policykliczne, formaldehyd czy akroleinę. Zastosowanie zwykłego wyciągu dymu nie wystarcza, podobnie jak filtrów HEPA czy masek, a usuwanie kłykcin tą metodą wymaga użycia wyciągów z laminarnym przepływem powietrza, które są bardzo kosztowne. Zdecydowanie odradzam tę metodę w tym rozpoznaniu.

Podobnie wygląda sprawa elektrokauteryzacji kłykcin, która również wiąże się z uwalnianiem oparów wirusa i dymu, choć w mniejszym stopniu. Jest to bezpieczniejsza metoda niż ablacja laserowa, bo część tkanek jest denaturowanych za pomocą prądu, a wirus w nich uwięziony. Najbezpieczniejsza, bo nieuwalniająca cząsteczek wirusa do powietrza, jest krioterapia ciekłym azotem.

Wszystkie powyższe metody mają ok. 80-90% skuteczność. W mojej ocenie warto spróbować leczenia miejscowego (bez zaniedbywania badania obecności zmian w innych lokalizacjach), a pozostałe zmiany usunąć krioterapią lub przez elektrokoagulację.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Witam koszt zabiegu ok 500 zł ale zwykle należy go przynajmniej raz powtórzyć
Dzień dobry.
W przypadku kremu aldara czas leczenia trwa do 16 tygodni.
Leczenie za pomocą krioterapii ciekłym azotem lub laserem CO2 jest skuteczna i szybkie. Koszt leczenia jest uzależniony od ilości zmian około 500 zł. Czasami zabieg trzeba powtórzyć.
pozdrawiam
Marek Laskowski