Mam 21 lat. Mam stwierdzona lekka depresje z atakami paniki . Moja historia z atakami zaczela sie ok.3 lata temu. Moje ataki trwaja ok. 2,3 minut I sa mw. Co 2 tydzien, dwa, trzy dni z rzedu po ok 3 razy. Najgorsze, ze pojawiaja sie bez przyczyny. Moge wstac w dobrym humorze, a atak przyjdzie znienacka .na poczatku mdlalam podczas atakow, pozniej doszlo odrealnienie i wszystkie objawy typowe dla tej choroby. Pozniej przez dlugi czas czulam podczas ataku posmak matali w ustach. Na dzien dzisiejszy od kilku miesiecy oprocz typowych objawow, kilka godzin przed atakiem lub po mam silne dusznosci, brak mozliwosci pelnego oddechu.a po atakach jestem tak zmeczona ze nie potrafie normalne mowic i chce mi sie niesamowicie spac .lekarz przepisal mi 4 mies. temu lek elicea .rzeczywiscie jestem bardziej usmiechnieta, ale ataki dalej sa. Pisze do Państwa z prośbą co mam zrobić? Jakie badania wykonać? Moze usg tarczycy, glowy? Nie mialam traumatycznych przezyc w zyciu.wydaje mi sie ze ataki sa spowodowane jakas niezgodnoscia w organizmie.robilam tez 2 razy pod rzad badania na tarczyce. Tsh, ft4 I ft3 prawie ponad norme.dziekuje I pozdrawiam.
mgr Monika Wicińska
mgr Monika Wicińska
Psycholog, Psychoterapeuta
Warszawa
Dobre efekty przy atakach paniki można uzyskać w psychoterapii poznawczo- behawioralnej, psychotraumatolog ma też świetne narzędzia (niezależnie od obecności w historii pacjenta dużych traum). Zachęcam. Poza tym, po konsultacji z neurologiem, można sprawdzić objawy pod kątem padaczkowych.

mgr Anna Galistl
mgr Anna Galistl
Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta
Bielsko-Biała
Elicea jest lekiem przeciwdepresyjnym, pani potrzebuje czegoś przeciwlękowego, obniżającego lęk, proszę o dopytać lekarza prowadzącego, może coś takiego dodatkowo włączy panido leczenia. Nie wiem też na jakiej podstawie została stwierdzona "lekka depresja ", gdzie sytuacje ktore pani opisuje są typowe dla zaburzeń lękowych, natomiast nastrój obniżony być może przez ciągle napięcie i powracające ataki. Prosze poczytać o błędnym kole nerwicy bo ewidentnie mamy tutaj taka spiralę. Leki plus terapia pomogą w opanowaniu tych dolegliwości. Tarczycę można sprawdzić.

mgr Sylwia Kulikowska
mgr Sylwia Kulikowska
Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta
Warszawa
Zachęcam do rozpoczęcia psychoterapii. Każda osoba uczy się radzić sobie z lękiem i atakami paniki w inny sposób. Podczas psychoterapii będzie Pani miała okazję wypracować swoje własne sposoby radzenia sobie z atakami.

mgr Aleksandra Gnacek
mgr Aleksandra Gnacek
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Zabrze
Dzień dobry. W pracy z atakami paniki bardzo wysoką skuteczność ma terapia poznawczo-behawioralna. Praca z terapeutą w takim nurcie pozwoli także przyjrzeć się i przepracować przyczynę pojawiającego się lęku. Serdecznie zachęcam, aby spróbować i ocenić, czy ten rodzaj pracy Pani odpowiada. Pozdrawiam i trzymam kciuki.

 Marta Osińska-Białczyk
Marta Osińska-Białczyk
Psycholog, Psychoterapeuta, Seksuolog
Warszawa
Dzień dobry,
Jakie badania pani robiła? Objawy są dość nietypowe, a już na pewno w trakcie napadu paniki się nie mdleje, a ma wrażenie, że się zemdleje. Adrenalina nie pozwala na omdlenia. Koniecznie USG tarczycy, poziom elektrolitów, badania cukru i dobry kardiolog. Jeśli badania będą w normie - psychiatra a potem psychoterapeuta.

 Małgorzata Lesińska-Wilczek
Małgorzata Lesińska-Wilczek
Terapeuta, Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Witam
Zapraszam na konsultacje.

mgr Aleksandra Juszczyk
mgr Aleksandra Juszczyk
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Dzień dobry,

Z tego co Pani pisze, rozumiem, że jest Pani pod opieką lekarską i ma Pani zrobione badania, które wykluczyły somatyczną przyczynę objawów. To jest właśnie pierwszy krok. Później rzeczywiście warto sięgnąć po leki - co Pani już robi. Kolejny krok to zdecydowanie psychoterapia. Dzięki psychoterapii popracuje Pani nad przyczynami ataków paniki - tak, by efektywnie je wyeliminować. Dodatkowo psychoterapeuta pomaga również w radzeniu sobie z lękiem i nie dopuszczaniem do rozwoju ataku paniki. Nauczy się Pani wychwytywać jego pierwsze sygnały i zatrzymywać je na wczesnym etapie. Tak jak Pani pisze, takim pierwszym sygnałem u Pani może być uczucie duszności. Dzięki psychoterapii nauczy się Pani wprowadzać techniki relaksacyjne już na tym etapie - co pomoże, w tym, by atak paniki się nie rozwijał.
Najlepszą skuteczność w przypadku opisywanych przez Panią objawów ma terapia poznawczo-behawioralna.
Zachęcam do skorzystania z pomocy psychoterapeuty - stacjonarnie w gabinecie lub z psychoterapii online - prowadzonej przez Skype. Obie formy mają wysoką skuteczność.

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki,
Aleksandra Juszczyk

 Marta Śmieszek
Marta Śmieszek
Psycholog, Psychoterapeuta
Łódź
Witam,
Polecam konsultację psychologiczną.
Czasem nieobecność jawnych ostrych traum nie oznacza, że terapia nie jest potrzebna.
Pozdrawiam
Marta Śmieszek

mgr Mariusz Kowal
mgr Mariusz Kowal
Psycholog, Terapeuta
Częstochowa
Dzień dobry, nie ma możliwości aby coś działo się w organizmie bez przyczyny. Jeśli ciało wysyła bardzo silne i bardzo nieprzyjemne dla Pani komunikaty, to znaczy, że coś się dzieje. Jeśli badania w kierunku chorób somatycznych nie wykazują niczego odbiegającego od normy, to znaczy, że dolegliwości są wynikiem reakcji ciała na długotrwały stres. Uświadomienie sobie przyczyn często nie jest łatwe gdyż nie mamy czasu aby usiąść i przeanalizować wszystko po kolei. Dlatego dobrą formą szukania przyczyny, dotarcia do źródła cierpienia jest rozmowa z kimś kto będzie miał czas na zaangażowanie i zrozumienie. Pozdrawiam, Mariusz Kowal

mgr Paulina Zielińska
mgr Paulina Zielińska
Psycholog
Kraków
Jeśli nie wykluczyła Pani jeszcze przyczyn neurologicznych, to proponuje konsultację specjalistyczną w tym zakresie także oraz wizytę u dobrego internisty. Jeśli nie uda się ustalić somatycznych przyczyn tych epizodów, proponuję rozważenie przez Panią psychoterapii - tu dobre efekty daje podejście poznawczo-behawioralne.

mgr Agnieszka Dmytrow Semik
mgr Agnieszka Dmytrow Semik
Psycholog, Psychoterapeuta
Warszawa
Opis Pani objawów pasuje do diagnozy zespołu leku napadowego. Objawy depresyjne czesto są powiązane z zaburzeniami lekowymi. Wynika to z faktu pogorszenia samopoczucia i ograniczeniu funkcjonowania na skutek leku. W Pani przypadku zalecana jest terapia poznawczo-behawioralna która uczy odpowiednich sposobów radzenia. Warto pracować z oddechem ktory w atakach paniki jest szybszy i plytszy (techniki głębokiego, przeponowego oddychania) , metody dystrakcji uwagi( czyli przekierowania jej na np. obiekty zewnętrzne) i oczywiście dekatastrofizacja( nauka niepodkrecania stanu psycho-fizycznego swoim znieksztalconym myśleniem.) Doraźnie można wspomagać się lekami uspokajającymi(choć ma to też swoje minusy). Zachęcam do lektury książki Brownyn Fox 'Opanować lek'. Pozdrawiam

mgr Monika Opszalska
mgr Monika Opszalska
Psycholog, Psychoterapeuta
Zielona Góra
Wyniki tarczycy nie mogą być ponad normę - musza się mieścić w granicach normy - wykluczałabym najpierw to :)

mgr Katarzyna Szewczyk-Skorupska
mgr Katarzyna Szewczyk-Skorupska
Psycholog, Psychoterapeuta
Wrocław
Dzień dobry,

myślę, że wykonała Pani już pierwszy ważny krok i poszukuje Pani pomocy. W przypadku farmakoterapii najbardziej odpowiednią osobą do konsultacji zdecydowanie będzie dobry lekarz psychiatra. Niemniej w zakresie ataków paniki istnieje możliwość włączenia także leków działających bardziej doraźnie, które w przypadku wielu badań wykazują większą skuteczność, aniżeli inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Warto o tym porozmawiać z lekarzem zwłaszcza, jeśli ataki te nasilają się. Warto też mieć na uwadze, że farmakoterapia pozwala na czasowe odsunięcie objawów natomiast najczęściej /często nie usuwa przyczyny. Ataki paniki nie muszą mieć swojego źródła w traumach z przeszłości, a mogą być np. sygnałem od organizmu, że w ostatnim czasie intensywniej Pani pracowała, albo przeżywała wiele sytuacji, niekoniecznie traumatyzujących, ale bogatych w napięcie na przykład. Niemniej ataki paniki mogą być także objawem spoza sfery psyche i objawy podobne do ataku paniki mogą wspolwystepowac przy niedoborach witamin czy zaburzeniach hormonalnych. Warto zatem spotkać się z psychiatrą i porozmawiać o rozszerzeniu farmakoterapii, ponadto skonsultować (także np. z dobrym internistą lub endokrynologiem) jakie badania warto zrobić, a także warto, aby rozważyłs Pani psychoterapię. Zwłaszcza, jeśli wyniki badań nie wykażą żadnych zmian.
Życzę powodzenia w dbaniu o swoje zdrowie!

Pozdrawiam,
Katarzyna Szewczyk-Skorupska

 Ewa Guzowska
Ewa Guzowska
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Witam serdecznie, opisane objawy lękowe mogą mieć różne przyczyny, należy poszukać podłoża tego stanu w przeszłości. W podobnych przypadkach wykorzystuję prostą i skuteczną technikę, która w stosunkowo krótkim czasie przynosi wymierne korzyści, może warto spróbować, polecam serdecznie. Serdecznie zapraszam

 Karina Powierża
Karina Powierża
Psycholog, Psychoterapeuta
Ząbki
Witam
Ma Pani częściowo typowe zaburzenia lękowe, depresyjnych- no cóż nie rozpoznaję, ale być może za mało o tym w Pani opisie. Oczywiście zaburzenia lękowo - nerwicowe z atakami paniki oraz depresja nie koniecznie są związane z traumą (to też zależy co Pani przez traume rozumie).
Uważam, że konieczne jest dodiagnozowanie medyczne. Sugeruję konsultacje u neurologa oraz kardiologa i wykonanie badań, które zlecą. Proszę nie lekceważyć tych objawów, bo mogą świadczyć o chorobie. Oczywiście psychoterapia jest ważnym elementem dlatego bez względu na przyczyny Pani stanu warto ją rozważyć.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.