Mam 20 lat i mam od roku chłopaka 3 lata starszego. Na początku wszystko było okej, wszyscy go lubie

3 odpowiedzi
Mam 20 lat i mam od roku chłopaka 3 lata starszego. Na początku wszystko było okej, wszyscy go lubieli itd. Lecz ostatnio zmienili zdanie i stwierdzili że go nie znają. Uznali, że jest cwaniakiem. Jemu i mi również jest bardzo przykro z tego powodu, bo oboje się staraliśmy, aby go zaakceptowali. Są wymagający, więc to było trudne. Gdyby nie miał np. matury byłby odrazu uznany za idiotę. Moi rodzice bardzo chcą, abym skończyła studia. Dlatego są niezbyt zadowoleni, że chciałam z nim pojechać na koncert. Słuchając tego, szczerze odechciało mi się gdziekolwiek jechać. Jestem taką osobą co chciałaby wszystkich zadowolić. Więc myśl, że są na mnie źli wpędza mnie w panikę. Mojemu chłopakowi również jest przykro, niezbyt chce przyjechać do mnie z powodu moich rodziców. Niestety moi rodzice zawsze byli bardzo wymagający względem ocen itd. Zazwyczaj również na mnie częściej był podnoszony głos niż na moją młodszą siostrę. Nadal jestem na utrzymaniu rodziców, studiuję więc bardzo ciężko mi się samej utrzymywać. Rozumiem lęk moich rodziców, którzy są opiekuńczy i chcieli aby mi się nic nie stało. Jednak jest mi przykro, że mają pretensję o ten wyjazd. Też chciałabym sobie gdzieś pojechać. Większość czasu spędzam w domu, na uczelni. Nie mam wielu przyjaciół, raczej jestem introwertykiem. Moi rodzice boją się, że zajdę w ciążę i nie skończę studiów, na czym im bardzo zależy. Uważam się za osobę odpowiedzialną i sama również chcę skończyć studia. Staram się zrozumieć ich wszystkie obawy, niestety jest mi trudno. Zwłaszcza, że mam 20 lat a nie 16, chyba jest to trochę różnica. Przykro mi jest kiedy widzę moich rówieśników na wyjazdach spędzających super czas. Ja również chciałabym spędzić czas z moim chłopakiem, który jest dla mnie najlepszym przyjacielem. Ostatnio z tego powodu jestem dość smutna, ciężko skupić mi się na nauce mimo zbliżającej się sesji. Często płaczę, czuje też nadmierny stres związany z Tą sytuacją.
Dzień Dobry,
gorąco polecam skontaktować się ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry, z Pani wypowiedzi jasno wynika, że jest Pani bardzo trudno w tej sytuacji. Stara się Pani zrozumieć perspektywę rodziców, ale trudno jest się Pani zdystansować od ich słów, zachowań i postawy względem chłopaka. Wyobrażam sobie, że nie jest to łatwe, mieszkając z nimi i pozostając (jeśli dobra rozumiem) w jakimś stopniu na ich utrzymaniu. Wielu młodych dorosłych doświadcza podobnych trudności, co Pani - nie wie, jak pogodzić swoje dorosłe prawo do samostanowienia o sobie z wciąż istniejącą zależnością i potrzebą „bycia okej” względem rodziców. W takiej sytuacji bardzo pomocne może okazać się poradnictwo psychologiczne. W przeciwieństwie do psychoterapii, doraźne spotkania z psychologiem nie muszą się odbywać co tydzień, a np. co dwa - dzięki temu nie są takim obciążeniem dla budżetu. Jeśli Pani studiuje, to możliwe, że ma Pani możliwość odbycia kilku całkowicie nieodpłatnych sesji z psychologiem, zapewnianych przez uczelnię; warto to sprawdzić. Trzymam za Panią kciuki i życzę powodzenia w podejmowaniu decyzji, które będą Pani służyły.
Dzień dobry Szanowna Autorko,
dziękuję za podzielenie się Pani historią. Czasem, już samo spisanie myśli wpływa pozytywnie na Nasze samopoczucie. Czytając Pani wypowiedz, odniosłam wrażenie, że jest Pani w bardzo trudnej sytuacji, która odciska piętno na Pani samopoczuciu i zdrowiu psychicznym. Jest to jak najbardziej naturalne, że odczuwa Pani smutek. Zależy Pani na bliskich (rodzina, partner), Ich opinii oraz na Ich dobrym samopoczuciu. Czasami wyzwaniem jest oddzielenie osobistych pragnień od pragnień Naszych bliskich. Warto zastanowić się nad tym, czego Pani! potrzebuje, jakie są Pani priorytety i cele. To pozwoli Pani skupić się na tym, na czym Pani na prawdę zależy. Przestrzeganie swoich granic oraz umiejętność powiedzenia "nie" bliskim bywa trudne, jednak jest bardzo ważnym krokiem w kierunku lepszego samopoczucia. Konsultacje z psychologiem mogą pomóc w zwiększeniu odporności na stres, lepszym poznaniu siebie, stawianiu granic czy też, ogólnej poprawie dobrostanu i samopoczucia.
Życzę Pani dużo siły i wszystkiego dobrego, Emilia Jędryka
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online (pierwsza wizyta) - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.