Mam 16 lat jestem sportowcem i mam dużo przeżyć za sobą w wieku 12 lat wyjechałem sam ponad 300km od

2 odpowiedzi
Mam 16 lat jestem sportowcem i mam dużo przeżyć za sobą w wieku 12 lat wyjechałem sam ponad 300km od domu i rodziny po 3 latach wróciłem i mam bardzo duzy kłopot z odnalezieniem się w gronie innych. Towarzysza mi czasami myśli samobójcze bardzo rzadko się odzywam gdy jestem wśród znajomych bo nie umiem znalesc tematu do rozmowy ani powiedzieć coś na dany temat jak już zaczynam to strasznie mi się plącze język nie umiem odgonić się od ciągłego zamyslania się w sobie A przez to trudno mi się skupić nawet na tym gdy ktoś coś do mnie mówi często odpowiadam po prostu no albo głupio się uśmiecham bo nie wiem co powiedzieć gdy jestem sam w myślach od razu znajduje mi się mnóstwo tematów do rozmowy lecz gdy przyjdzie już z kim rozmawiać w głowie mam tylko pustkę w czym może być problem bo jiz naprawde nie wiem co mam robic
Dobrze było by porozmawiać o Pana kłopotach z rodzicami, pedagogiem lub psychologiem szkolnym. Jeśli nie ma Pan dostępu to proszę porozmawiać z wychowawcą w szkole lub jakimś zaufanym nauczycielem. Bardzo niepokojącym objawem są myśli samobójcze i tego nie można bagatelizować. Sytuacje o których Pan pisze wskazują również na zaburzenia koncentracji i wysoki lęk. I dobrze Pan się domyśla, że przyczyną takich odczuć może być nagromadzony stres z przeszłości. Pana stan uniemożliwia nawiązywanie relacji z rówieśnikami co powoduje jeszcze więcej zmartwień. Jest Pan bardzo młodym człowiekiem i wszystko można jeszcze poukładać. Proszę nie zostawać z tym samym. A jeśli nie chce Pan rozmawiać z rodzicami to proszę im powiedzieć ze chce Pan porozmawiać z psychologiem. Może Pan też zadzwonić na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę czynny całodobowo. Pozdrawiam Marta Szyszkowska

Jeżeli pojawiają się tak poważne problemy zdrowotne warto wraz z rodzicami umówić się na wizytę do psychologa lub pedagoga szkolnego.Wiele z tych objawów może niepokoić rodziców i nas dorosłych.Warto porozmawiać o karierze sportowej i swoich osiągnięciach także oraz jak pozytywnie zaplanować przyszłość.Pozdrawiam,Tamara Bogdanowicz Psycholog kliniczny Psychoterapeuta.