Mam 15 lat (w tym roku 16) Rodzice często powtarzają mi, że jestem gruba ale nie dosłownie tylko coś

5 odpowiedzi
Mam 15 lat (w tym roku 16) Rodzice często powtarzają mi, że jestem gruba ale nie dosłownie tylko coś typu : "jaki rozmiar zamówiłaś? Chyba XL Co?" , "zmieścisz się w M? ","Chyba nie powinnaś już tego jeść"," robisz się coraz grubsza" . Ja to wiem jednak bardzo mnie to boli. Próbuje sobie wmówić że nie jest tak źle przecież wchodzę w rozmiary M L , nie zmienia faktu ,że marzę by wejść w rozmiar xs i poczuc się ładnie i szczupło . Nie potrafię schudnąć. Przysiegam, że próbuje ale im bardziej ktoś na mnie naciska tym bardziej mam to w dupie , jeszcze do tego doszła dość rozległa łuszczyca jakbym miala mało kompleksów . Buntuje się rodzicą i chorobie jedząc co chcę. Nie wiem jak się zabrać to realizacji planu bycia piękną skoro wszystko mnie denerwuje i muszę robić na odwrót choć sama tego nie chce.
Dzień dobry,
Z tego co napisałaś Twój problem nie jest tylko natury estetycznej ale również zdrowotnej. Zdecydowanie powinnaś być pod opieką lekarza dermatologa ale i również proponuję wizytę u psychoterapeuty. Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu psychicznym. Jednocześnie z Twojej wypowiedzi wynika, że potrzebujesz wsparcia i zrozumienia swoich trudności.
Powodzenia

Dzień dobry,
warto skorzystać z terapii rodzinnej, ponieważ wydaje się, że kolejne problemy (np.: łuszczyca) stanowią wynik trudnej dla Ciebie sytuacji w domu. Umiejętna komunikacja w rodzinie, wsparcie bliskich, zrozumienie i akceptacja z nich strony są niezwykle ważne. Wpływają na poziom zadowolenia z życia oraz stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Pamiętaj proszę, że to pozytywna zmiana w kręgu rodzinnym pozwala osiągać realistyczne cele przy uzyskaniu samoakceptacji. I choć w pierwszej chwili możesz odrzucać tę myśl, to pamiętaj, że warto spróbować przekonać bliskich.
dr Monika Gmurek
Dzień dobry! Piękno można rozpatrywać na wiele sposobów. O urodzie nie świadczy rozmiar, a zdrowie, samopoczucie, nasza energia i nastawienie do innych osób. Niezwykle ważna jest akceptacja samego siebie i czerpanie radości z codziennego życia. Radość powinno sprawiać zdrowe jedzenie, radością jest ulubiony sport, spotkania ze znajomymi, czy rodziną, a także posiadanie w szafie ulubionych ubrań. Łuszczyca nie pozostaje bez związku z przeżywanym stresem. Proszę pamiętać także o wspaniałym, ale pełnym wymagań okresie życia w jakim Pani jest. Ciało ma prawo się zmieniać i nie koniecznie nas słucha. Od upragnionego rozmiary xs ważniejsze powinno być Pani BMI, które wskazuje, czy waga jest właściwa do wieku i wzrostu. W dążeniu do lepszego samopoczucia i wymarzonej formy mogą pomóc specjaliści, jak dietetyk. Łuszczyca bezwzględnie powinna być pod kontrolą dermatologa. Warto porozmawiać z rodzicami o możliwości spotkania Pani lub całej rodziny z psychologiem, który może pomóc w przeżywanych trudnościach, przykrościach Jakie Pani doznaje, buncie, który wydaje się Panią męczyć. Bycie idealnym nie jest w modzie, ale akceptacja siebie jak najbardziej.
Dzień dobry. Warto opisane problemy omówić w osobistym kontakcie z psychoterapeutą, który pomoże zidentyfikować problem - zastanawiam się, czy rzeczywiście jest nim Pani rozmiar, czy też na większą uwagę zasługuje brak wsparcia ze strony najbliższych oraz wpływ tej sytuacji na Pani samopoczucie. Oczywiście, ma Pani prawo dążyć do posiadania pożądanej przez siebie sylwetki, ważne jednak, aby odbywało się to w bezpieczny i kontrolowany sposób. Zachęcam do spotkania z dietetykiem, który po zapoznaniu się z Pani sytuacją i potrzebami będzie w stanie pomóc Pani we wdrożeniu zbilansowanej, adekwatnej do wieku i potrzeb organizmu diety. Jednocześnie gorąco namawiam, by skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty, żeby zadbać o Pani dobrostan psychiczny. Warto sprawdzić, jakie przekonania stoją za potrzebą zmniejszenia masy ciała, co to znaczy dla Pani "być piękną" i jak radzić sobie z przykrymi dla Pani naciskami otoczenia.
Objawy łuszczycy natomiast mogą nasilać się w sytuacjach stresu, zwłaszcza przewlekłego, tym bardziej zachęcam więc do skorzystania ze wsparcia profesjonalisty. Pozdrawiam.
Warto zastanowić się nad konsultacja u psychoterapeuty. Takie zachowania rodziców mogą mieć wpływ na rozwinięcie się zaburzeń odżywiania. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk