Mam 15 i jestem dziewczyną mam pewien problem, tym problemem jest moja orientacja a raczej nie wiem

4 odpowiedzi
Mam 15 i jestem dziewczyną mam pewien problem, tym problemem jest moja orientacja a raczej nie wiem co się ze mną dzieje, całe życie interesowali mnie chłopcy zawsze, ale ostatnie dni były dla mnie dziwne zaczęłam się nad tym zastanawiać nie jestem pewna czy podobają mi się dziewczyny, jest to dla mnie bardzo dziwne bo nigdy nie podobały mi się zawsze marzyłam żeby mieć kochającego męża i dzieci i być szczeliwa teraz tez o tym marze ale nagle z dnia na dzień coś mi się zaczęło „mieszać” może dlatego ze gdy miałam 12 lat razem z moją przyjaciółka bawiłyśmy się i dla zabawy się pocałowałyśmy, nie było to dla mnie nic szczególnego ale teraz jak sobie to przypominam jest mi z tym dziwnie i chyba to mi namieszało w głowie cała ta historia wiem ze to może trochę bez sensu bo nigdy się tym nie przejmowałam bo przecież tylko się bawiłyśmy wcielałyśmy się w postacie z seriali ale teraz jest mi z tym dziwnie, bo może mi się to podobało może to lubiłam nie mam pojęcia , dodam że mam kompleksy i przyglądam się dziewczynom podziwiam ich figurę itp bo sama bym chciała taka miec. Moje pytanie brzmi czy to jest tylko przez dojrzewanie ? Może brak mojej samoakceptacji mojego wyglądu? Czy może jestem homoseksualna? :(
Dzień dobry. Wiek, w którym jesteś to czas, kiedy się eksperymentuje. Czasami z chłopcami, czasami z dziewczynkami. To jest normalne, ponieważ właśnie kształtuje się Twoja seksualność. Nie oznacza to, że Twoje zachowanie od razu mówi, że jesteś hetero lub homoseksualna. Może być również tak, że będą Ci się podobali i chłopcy, i dziewczęta - to tak zwana biseksualność. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, co do swojej przyszłej orientacji, zwróć się o pomoc do psychologa. Wiem, że edukacja seksualna w szkołach jest na słabym poziomie, stąd Twoje pytania. I bardzo dobrze, że się tym interesujesz i szukasz odpowiedzi. Rozmowa ze specjalistą powinna rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Pamiętaj, że w Twoim wieku na spotkanie z psychologiem należy mieć zgodę rodziców Chyba, że nie wstydzisz się pójść do psychologa szkolnego, wtedy masz wolny dostęp. Życzę powodzenia i wytrwałości w poszukiwaniach. Pozdrawiam, Małgorzata Ostrowska

Okres dojrzewania to bardzo burzliwy czas w życiu każdego człowieka ;) Wiele się wtedy dzieje, również (a może zwłaszcza) w sferze seksualności. Myślę, że warto przyjrzeć się opisywanym kwestiom. Zachęcam umówienie się na kilka spotkań do psychologa lub psychoterapeuty, by razem z nim poszukać odpowiedzi na stawiane pytania. Dodam, że istnieje różnica pomiędzy zachowaniami homoseksualnymi a orientacją. Nie jest też możliwe, aby pocałunek "obudził" inną orientację - ona zależy od naszej biologii i jeśli faktycznie dana osoba jest homoseksualna, prędzej czy później zacznie się to objawiać, niezależnie od jej zachowań. Nie da się "zostać" homoseksualistą nagle albo "zmienić się" w niego.
Inną ważną kwestią, która wybrzmiewa z pytania, jest kwestia akceptacji własnego wyglądu oraz ewentualnej orientacji seksualnej. Tym bardziej zachęcam do spotkania z psychoterapeutą, który pomoże odnaleźć się w tej sytuacji, wyjaśni wątpliwości związane z kształtowaniem się seksualności człowieka oraz wesprze w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Trzymam za Ciebie kciuki :)
Cześć! Rozumiem, że możesz czuć się zagubiona bo zauważyłaś, że zaczęły podobać Ci się dziewczyny. Dotychczas w taki sposób patrzyłaś jedynie na chłopaków, a tu takie zaskoczenie...! Starasz się to jakoś zrozumieć i szukasz przyczyn w kompleksach związanych z ciałem lub zabawach z przeszłości. To, że teraz zaczęły podobać Ci się dziewczyny nie musi wcale oznaczać, że będziesz homoseksualna lub biseksualna. Może będziesz, a może nie - żaden psycholog tego teraz nie przewidzi. Twoje dzisiejsze odczucia mówią o Tobie teraz, a nie jaka będziesz zawsze. Ważne jest, żebyś wiedziała, że pociąg do tej samej płci to nic złego i jest równie zdrowy i naturalny jak orientacja heteroseksualna. Niezależnie od tego, z kim w przyszłości będziesz, wiedz, że możesz być szczęśliwa i mieć rodzinę. Na Twoją orientację seksualną i to, kto Ci się podoba nie wpłynęło jedno wydarzenie z przeszłości. Ty też nie jesteś w stanie wpłynąć na swoją orientację seksualną. Tak to już jest, że ludzie raczej nie wybierają w kim się zakochują. Zaufaj swoim odczuciom, zaprzyjaźnij się z nimi i postaraj się ich nie oceniać. Być może uczucia do dziewczyn, które teraz masz odejdą po jakimś czasie, a może zostaną z Tobą na dłużej. Droga do bycia sobą bywa czasem kręta i wyboista, szczególnie jeśli chodzi o orientację seksualną.
Kiedy masz dylematy, nie wiesz, co dokładnie czujesz i kim jesteś, to warto porozmawiać z kimś bliskim, zaufanym. Nie musi to być od razu psycholog, ale może to być np. przyjaciółka. Ważne, abyś czuła się przy tej osobie bezpiecznie i aby ta osoba nie chciała Cię zmieniać, tylko zaakceptowała Cię taką, jaką jesteś.
Trzymaj się i głowa do góry!
Okres dojrzewania u dziewczyn to bardzo burzliwy okres. To, że pocałowała się Pani z dziewczyną w wieku 12 lat nie miało większego wpływu na Pani orientację. Warto udać się do specjalisty psychoterapeuty u którego będzie mogła Pani odpowiedzieć sobie na zadane powyżej pytania. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk