Mam 11 miesięczne dziecko . Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad jego zachowaniem. Dziecko nie potr

2 odpowiedzi
Mam 11 miesięczne dziecko . Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad jego zachowaniem. Dziecko nie potrafi nawiązać kontaktu wzrokowego z mama i tata . Na widok rodziców i Najbliższych nie cieszy się, nie lubi się przytulać i nie uśmiecha się ani nie chichocze. Ciagle rusza palcami na zabawkach jakby grał na pianinie . Nie lubi zabaw z rodzicami np a kuku bądź jak pokazuje mu gdzie jest nos. Nie zawsze reaguje na wołanie po imieniu . Będąc na rękach obraca się w stronę światła bądź na inne przedmioty. Czy to mogą być objawy autyzmu ?
Witam. Autyzm to szerokie spektrum zaburzeń. Opisane zachowania dziecka powszechnie są kojarzone z autyzmem, jednak mogą być przejawem czegoś innego. Z uwagi na wiek dziecka potrzebna jest szczegółowa diagnoza. Proponuję zacząć od lekarza pierwszego kontaktu.
Pozdrawiam,
Piotr Umiński.

Dzień dobry,
opisane objawy/zachowania mogą być związane ze spektrum autyzmu, ale nie musza. W przypadku niepokoju i obaw zawsze warto zasięgnąć opinii psychologa dziecięcego-im więcej zaobserwują Państwo niepokojących zachowań dziecka, tym łatwiej będzie psychologowi skierować Państwa na odpowiednią ścieżkę diagnostyczną.
Pozdrawiam,
Natalia Szymańska