Łysienie dziecka (1-2 lata)

9 odpowiedzi
Moja córka skończywszy roczek poszła do żłobka, zaczęła chorować-pierwszy raz w życiu miała wysoką temperaturę, przyjmowała antybiotyki. Po trzech miesiącach zrezygnowaliśmy ze żłobka i teraz cały czas przebywa w domu z mamą. Już po kilku tygodniach po chorobie zaczęły wypadać jej włosy, aż całkowicie wyłysiała. Dwa razy miała niewielki punktowy odrost, ale włosy znowu wypadły. Morfologia dobra, żelazo i TSH w normie, brak pasożytów w kale, prawidłowy test ANA3. W rodzinie nie było podobnych przypadków. Trichoskopia wykazała obecność pustych mieszków włosowych.
Teraz córka skończyła dwa latka. Przez miesiąc smarowaliśmy jej głowę kremem Elidel, ale bez efektów.
Proszę o wskazówki, co możemy więcej zrobić.
Szanowna Pani, jedyną sensowną (i słuszną!) wskazówką jaką mogę Pani udzielić, to wizyta u specjalisty. W tym przypadku sugerowałabym konsultacje u dermatologa. Pani dziecko powinien obejrzeć lekarz, który w trakcie konsultacji podejmie właściwe leczenie. Szkoda cierpieć, denerwować się i frustrować szukają odpowiedzi (często błędnych) w internecie. Ten czas lepiej poświęcić na wizytę u lekarza. Przesyłam serdeczności!

Pierwszy raz spotykam się z takim przypadkiem.Myślę, że narazie nie włączałabym żadnego leczenia i obserwowałabym dziecko .
Być może Państwa córka choruje na łysienie plackowate. Tylko prawidłowo wykonane badanie trichoskopowe może postawić trafną diagnozę, ewentualnie biopsja skóry. Oczywiście ważne jest w tym przypadku dodatkowo badanie ogólne moczu (czy nie oddaje z moczem więcej białka niż powinna). Bardzo istotne jest, aby udali się Pańśtwo do dermatologa w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia i postawienia ostatecznego rozpoznania.
Pozrawiam Marek Opala
Fototerapia, czyli naświetlanie promieniami UVB 311 nm., ewentualnie UVB szerokopasmowe 290-320 nm.
Widzę, że zapytanie jest z Warszawy. Nie chcę wypowiadać się nie znając dokładnie przypadku i nie badając Państwa córeczki. Najlepszym wyjściem będzie wizyta u światowej klasy specjalisty. Proszę skontaktować się z Prof. dr hab. med. Lidią Rudnicka - Klinika Dermatologiczna Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ul. Koszykowa 82A.
Miesieczne stosowanie Elidelu jest zbyt krótkir- typowo poprawę odnotowuje się po okresach stosowania typu 1 rok. Tego rtypu problemami zajmuje się np. dr Urszula Brumer.
Szanowni Państwo

Problem u córeczki jest bardzo zlożony i moim zdanie przekracza możliwosci konsultacji internetowej. Proponuję wizytę u dermatologa - w Warszawie polecam Panią Doktor Rosińską - Borkowską (specjalista dermatolog i specjslista pediatra). Pozdrawiam!
Szanowna Pani,

Opisywana kolejność wydarzeń może sugerować łysienie telogenowe, które może mieć związek z ciężką infekcją przebiegającą z gorączką, stresem związanym z rozłąką z rodzicem, a nawet z przyjmowanymi lekami. W tych przypadkach odrost następuje po kilku miesiącach, rzadziej latach. O diagnozie można jedynie dywagować na podstawie opisu. Tym bardziej doradzać leczenie. Opis mógłby odpowiadać także łysieniu całkowitemu/złośliwemu. Pomocne byłyby zdjęcia z okres 1-2 rok życia. Konieczne jest bezpośrednie badanie małej pacjentki.
Jeśli są państwo z Warszawy polecam konsultację u eksperta ws. trichologii - Pani prof. Lidii Rudnickiej.

Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Proszę zgłosić się do specjalisty dermatologa mającego doświadczenie w leczeniu dzieci. U tak małych pacjentów mamy niewiele metod zarejestrowanych w tym wskazaniu, ale doświadczony lekarz zaproponuje leczenie, które da szansę na powrót owłosienia. W przypadkach trudnych niezbędna może być hospitalizacja. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska