liczne mikrozwapnienia jąder u dziecka

5 odpowiedzi
U mojego 6-letniego syna w trakcie usg stwierdzono liczne mikrozwapnienia w obu jądrach.Nie przypominam sobie raczej problemów ze stanami zapalnymi dróg moczowych u synka. Badanie ogólne moczu wychodzi w normie.
Może to ważne: od 2014 roku jest w leczeniu padaczki dziecięcej (rolandycznej) - najpierw Timonil, a od 2015 roku Depakina. Być może depakina wywołuje takie interakcje? Zrobiliśmy markery i czekamy na wyniki, mamy w październiku wykonać kolejne usg.
Co w takiej sytuacji można zrobić? Czy może być to związane z nieprawidłowościami w gospodarce wapniem? (Ja mam niedobór witaminy D3). Czy wykonać usg moszny u starszego syna? Bardzo proszę o pomoc. Dziękuje serdecznie - Barbara
Szanowna Pani, z wyżej wymienionym pytaniem należy zgłosić się do urologa dziecięcego. Urologia dorosłych obejmuje osoby od 16 roku życia wzwyż.

Na pewno trzeba kontrolować te zmiany w USG i u starszego syna też bym polecała wykonanie USG. Myślę , że markery będą w normie, bo tak jest zazwyczaj. Uważam także, że można wykonać badania w kierunku zaburzeń gospodarki wapniowej.
zwapnienia w jądrach niekoniecznie muszą być następstwem urazu mechanicznego, ale mogą być objawem przejściowego niedokrwienia jąder. Jeżeli podczas ciężkiego napadu padaczkowego, mogło dojść do chwilowych zaburzeń krążenia krwi, w jądrach na skutek chwilowego niedokrwienia mogły wystąpić ogniska martwicy, które objawiają się zwapnieniami na obrazie USG. Jednakże porad w zakresie urologii dziecięcej powinna Pani szukać u specjalisty urologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do jąder u starszego syna proszę wykonać USG jąder u urologa dziecięcego.
Dzień dobry, Mikrouwapnienia jąder mogą być skutkiem różnych czynników szkodliwych oddziaływujacych na jądra jadra, nie do końca, na moją skromną wiedzę, jest to ustalone, zazwyczaj niczego to nie powoduje ale takie jądra wymagają bacznej obserwacji, USG raz na jakiś czas i samodzielne badanie jąder, czy nie ma stwardnień, zgrubień, można zasięgnąć opinii jeszcze urologa dziecięcego. Pozdrawiam
Dzień dobry
Izolowane mokrozwapnienia w jądrach nie są chorobą. Zwiększają nieco ryzyko raka jądra stąd też wskazana jest okresowa kontrola jąder palapcyjna i w USG. Pzdr TT