Lekko plamenia majtki

1 odpowiedzi
Dzien dobry chcialam zapytac rok temu i tym roku dwa razy ciazy obumarly bylam w zabiegu usunielo i dalej co miesiac lekko plamienia i bylam u prywatny gabinetu 10wrzesnia sprawdzali usg i mowil wszystko w porzadku macicy i 16cykl i 17cykl znowu lekko plamienia to dlaczego skad?Zadnej nie bylo w badanie cytologi czy trzeba zrobi w badanie cytologii i czy moga byc zapalenie macicy?Ja wogole nie boli macicy.Pozdrawiam pana doktorze.Jestem osoba slaboslyszaca.Prosze na odpowiedz i czekam na wiadomosc pana doktorze
Witam Panią.Przyczyn może być wiele.Do każdej tego typu, nie łatwej historii trzeba zadać szereg pytań:
1. czy cykle są regularne, czy były takie zawsze ,czy zmieniły się ostatnio, kiedy pojawia się plamienie-przed,po miesiączce czy okołoowulacyjne ,a może w tych wszystkich fazach ?
2.w którym tygodniu rozwoju ciąże obumarły?
3.Czy miała Pani sprawdzane hormony i choroby które często zaburzają płodność i rozwój ciąży
a) cukrzyca-przynajmniej glukoza na czczo
b)choroby tarczycy
c)prolaktyna
d)wydolność fazy lutealnej-działanie ciałka żółtego
e)zespół antyfosfolipidowy .
Odnośnie cytologii,to z pewnością warto ją wykonywać z powodu profilaktyki raka szyjki macicy.Sama cytologia nie niesie jednak informacji dotyczących problemu donoszenia ciąży.Warto sprawdzić czy podawane przez Panią plamienia nie są związane np z obecnością dużej,,nadżerki,, na szyjce macicy.
Rzeczywiście mogą występować zapalenia macicy bez większych dolegliwości-towarzyszy im brunatna wydzielina w pochwie,czasami niewielkie pobolewanie podbrzusza,pieczenie pochwy-można je pomylić z plamieniem.Wywoływane są przez grupę atypowych bakterii z grypy :Mycoplasma, Ureaplasma,Chlamydia.Stany zapalne tego typu,mogą prowadzić do zrostów w obrębie jamy macicy lub jajowodów a w konsekwencji ograniczają płodność.Skoro jednak zachodziła PAni w ciążę, nie sądzę żeby to był problem w Pani przypadku.
Jak Pani widzi można się zagubić w tej całej złożoności problemów ginekologiczno-położniczych.Z pewnością proszę nie podejmować się rozwiązywania problemu na własną rękę. Wyda Pani pieniądze na listę niepotrzebnych badań,których podejrzenie wysnuje Pani z internetu. Zawsze taki wywiad i odpowiedzi na powyższe pytania trzeba połączyć z badaniem ginekologicznym i USG- dopiero wtedy wspólnie z lekarzem można ustalić właściwą strategię diagnostyki i leczenia.