Leki przeciwzakrzepowe - krwotoki z nosa

1 odpowiedzi
Mojemu ojcu (81lat) dokuczają krwotoki z nosa. W przypadku krwotoku ojciec udaje sie na SOR gdzie zakładane zostają tampony, ktore ojciec usuwa po jakimś czasie samodzielnie. Ostatnio krwawienie wymagało wiekszych tamponów, ktore mogły być usuniete dopiero po 2 dniach przez lekarza ( jeden tampon utknął głeboko). Laryngologicznie ojciec przebadany został kilkakrotnie i lekarze nie widzą zadnych nieprawidłowości . Ojciec jest leczony przez kardiologa ( następna wizyta za 2 lata ) powód: niedomykanie zastawek i łagodne nadcisnienie. Przyjmuje lek Benalapril, Betaloc, Indapen, Preductal MR .Wyniki badań krwi wykazują małopłytkowość. Hematolog stwierdził,ze jest ona nieznaczna i ma być monitorowana, zapisał vit. B12 , ale zdaniem dr nie stanowi powodu do niepokoju,dr zapisał vit. B12 . Nie wiem czy hematolog zajmował sie krwawieniami z nosa, bo ojciec nie ujawnia tej informacji .Oprócz krwawień ojciec narzeka na kaszel przy braku innych objawów typu goraczka, katar. Krwawienia , kaszel sa uciązliwe i niepokoja nas . Mam przypuszczenia ,ze moze to byc skutek leczenia jednym z w/w leków. Wydaje mi sie,ze ojciec powiniem miec wykonywane co jakis czas badanie INR oraz poziomu potasu . Badanie INR miał wykonane 1 raz, w 2015 r. Odwiedziliśmy juz wielu lekarzy , ale nie uzyskalismy zadnej konkretnej pomocy.Czy taka sytuacja może byc niebezpieczna dla zycia lub zdrowia ? Czy warto zrobic jakies badania krwi odpłatnie pod kątem działania ww leków?Jeśli moje przypuszczenia sa błedne, to u lekarza jakiej specjalnosci nalezy szukać pomocy ?
Dzień dobry.
Kaszel może być spowodowany lekiem - Benalapril. Odstawiłbym ten preparat jednocześnie zastępując innym z grupy ARB.
Pani tato powinien zgłosić hematologowi informację o poważnych krwawieniach. To bardzo ważne w kontekście małopłytkowości.
Całość powinien koordynować lekarz POZ. Na własną rękę nie wykonywałbym badań.
Jan Biegus