Leki przeciwdepresyjne a jazda samochodem

9 odpowiedzi
Czy podczas przyjmowania leków tj. Asentra, Trittico i Fluanxol można prowadzić samochód? Czy ich przyjmowanie nie upośledza koncentracji ?
Oficjalnie nie wolno. W praktyce znam osoby, które normalnie jeżdżą samochodem. Wszystko zależy, jak organizm toleruje uspokajające działanie leków>a pewno nie powinno się prowadzić samochodu przy zmianie leków (nawet przy zmniejszeniu dawki). Jeśli pacjent nie czuje się spowolniały, może jeździć. - Na marginesie: najbardziej spowalnia reakcje sama depresja. Znam człowieka, operatora suwnicy, któremu, biorąc leki p-depresyjne, najlepiej poszły testy psychotechniczne w życiu. Zaś przepisy mówią o zakazie jazdy tylko przy lekach uspokajająco-nasennych i opioidach.Oraz, oczywiście alkoholu.

Leki te nie wykluczają prowadzenia pojazdu. Mogą natomiast mieć wpływ na funkcje psychomotoryczne. Zależy to do indywidualnej tolerancji i wrażliwości na dany preparat. Ważny jest też sposób dawkowania. Np: Trittico działa nasennie, stosujemy go wieczorem i po zażyciu leku nie powinno się prowadzić. Jak mamy gdzieś jechać to lepiej zażyć lek po powrocie z podróży przed położeniem się spać.
Witam!
Wymienione leki mogą upośledzać sprawność psychomotoryczną w związku z tym obsługa maszyn i prowadzenie pojazdów mechanicznych nie jest wskazana, zwłaszcza w początkowej fazie ich stosowania. Pacjent po kilku tygodniach stosowania powinien ocenić swoją sprawność psychofizyczną i szybkość reakcji na bodźce wtedy ewentualnie może podjąć próbę prowadzenia samochodu na własną odpowiedzialność.
Pozdrawiam Ewa Słaboń.
Jeżeli leki nie powodują nadmiernej senności nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Z w/w leków tylko Trittico może powodować nadmierną senność, więc trzeba w takim przypadku zmniejszyć jego dawkę lub zamienić na inny lek.
Pozdrawiam.
Przyjmowanie tych leków upośledza koncentrację i kilka innych funkcji mających wpływ na prowadzenie samochodu ale i obsługę maszyn "w ruchu". O tym też trzeba pamiętać (np. prozaiczna maszynka do mięsa ale i piła tarczowa, kosiarka itp.) Jednak wiadomo, że napięcie emocjonalne, lęk, zaburzenia nastroju też upośledzają te funkcje. Więc nie mam gotowej i jednoznacznej odpowiedzi na to skądinąd proste pytanie. Lepiej porozmawiać z lekarzem, który przepisał te leki.
Witam,

podczas przyjmowania powyższych leków należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów, szczególnie w początkowej fazie leczenia i adaptacji do leku. Trittico przyjmowany wieczorem wywołuje senność- stąd kilka godz po jego zażyciu odradzam prowadzenie.
Ogólnie zażywanie powyższych leków nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Na opakowaniach większości leków stosowanych w psychiatrii znajduje się ostrzezenie, że należy zachować szczególną ostrożność przy prowadzeniu pojazdów mechanicznych i obsłudze maszyn w ruchu, ponieważ spowalniają szybkość reacji i mogą wpływać na funkcje psychomotoryczne. Jest to oczywiście też kwestią indywidualnej, osobniczej reakcji na dany lek. Wśród moich Pacjentów są tacy, którzy zażywając sertralinę (Asentra) - prowadzą aktywne życie zawodowe, pracują, dojeżdżają do pracy samochodem. Oczywiście im większa ilość leków i im większe ich dawki- ryzyko zaburzeń koncentracji, koordynacji staje się większe. Jeśli powyższe trzy leki stosowane są razem, w zestawie, to doradzałabym daleko idącą ostrożność, oczywiście inne ryzyko stanowi np przemieszczenie się autem z domu do sklepu w małej miejscowości, a inne poruszanie się po dużym mieście w godzinach szczytu. Pozdrawiam.
Na początku leczenia warto zachować ostrożność, potem nie ma raczej przeciwwskazań do prowadzenia auta.
Witam,
spośród wymienionych leków największy wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn w ruchu wykazuje Fluanxol. Trittico wywiera wpływ niewielki lub umiarkowany. Asertin teoretycznie nie wpływa na sprawność intelektualną i psychofizyczną, jednak jak w przypadku każdego leku psychotropowego należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia samochodu.
Największe ryzyko upośledzenia sprawności psychomotorycznej występuje przeważnie na początku terapii, stąd do czasu ustalenia indywidualnej reakcji na lek nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn w ruchu.
Warto ten problem przedyskutować z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam.