Leki przeciwalergiczne a karmienie piersią.

5 odpowiedzi
Witam serdecznie.
Od porodu (ponad rok) walczę z uporczywą alergią kontaktową na skórze dłoni. Miejscowo stosowane sterydy pomagają, ale problem wraca. Dodatkowo skóra jest delikatna, pęka, często krwawi, a wszystko to sprawia, że boli. Innym razem robi się mocno zrogowaciała, co też powoduje pękanie.
Byłam już u kilku dermatologów oraz alergologa. Emolienty i miejscowe sterydy pomagają na krótko.
Czy istnieje doustny lek przeciwhistaminowy, bezpieczny w trakcie laktacji? Lekarze mają sprzeczne zdania. Gdzie mogę poszukać rzetelnych informacji?
Rozwiązaniem jest właściwe postawienie diagnozy, odpowiednie działania profilaktyczne i przy braku poprawy- rozważenie konieczności leczenia. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska

Dużo zależy od tego, jak często Pani karmi dziecko. Teoretycznie ze względów "ostroznościowych" nie zaleca się preparatów antyhisaminowych w czasie laktacji. Ale np. Xyzal nie jest bezwzględnie przeciwskazany; poza tym,można lek stosować po ewentualnym wieczornym karmieniu, poranny pokarm nawet ściągnąć i wylać a kolejny będzie miał już naprawde minimalne stężenie leku, nieszkodliwe dla malucha.
Dzień dobry,
proszę wybrać się do innego lekarza
Pozdrawiam
Ciąża i okres karmienia piersią jest szczególnym czasem w życiu kobiety, gdy powinna bardzo ostrożnie stosować leki. Teoretycznie można w ograniczonym zakresie stosować leki przeciwhistaminowe III generacji w trakcie karmienia. Te najnowsze preparaty wykazują najmniejsze działanie usypiające i uspokajające. Proszę jednak rozważyć inne rozwiązanie. Może czas pomyśleć nad własnym zdrowiem i po roku karmienia przejść na karmienie butelką. Pozwoli to Pani na ominięcie problemu z doborem leków. Owszem, panują poglądy, że karmić należy jak najdłużej, jednak wielu pediatrów uważa, że roczny okres karmienia piersią jest wystarczający. Decyzja zawsze należy do młodej mamy ale biorąc pod uwagę problemy zdrowotne należy brać je pod uwagę.
Szanowna Pani,
W okresie laktacji jeśli to możliwe to unikamy stosowania leków przeciwhistaminowych. Należy się zastanowić,czy rzeczywiście zmiany na dłoniach to wyprysk a może inna choroba. Czy był pobierany wycinek ze zmian chorobowych?